back 2010-4

2010, том 15, 3

 

 

 

ВИПРОМІНЮВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ЕЛЕКТРИЧНОГО І МАГНІТНОГО ДИПОЛІВ У ПРИСУТНОСТІ ІДЕАЛЬНО ПРОВІДНОГО ДИСКА

М. В. Балабан, О. Й. Носіч

4-10

Подано ефективну чисельно-аналітичну схему розв’язання задачі дифракції електромагнітного поля заданих джерел на нескінченно тонкому ідеально провідному (ІП) диску. За основу схеми узято метод аналітичної регуляризації, який застосований до знаходження рішень зв’язаних парних інтегральних рівнянь, що виникають при вирішенні розглядуваної задачі. Як задані джерела розглянуто розташовані на вісі диска комплексний електричний і магнітний диполі та комплексний елемент Гюйгенса. Наведено графіки діаграми спрямованості, а також графіки залежності потужності випромінювання розглядуваних джерел у присутності ІП-диска від радіуса диска і відстані до нього.

 

 

РОЗСІЯННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ХВИЛІ ВИКРИВЛЕНИМ ЕКРАНОМ КІНЦЕВОЇ ТОВЩИНИ

І. О. Сухаревський, С. В. Нечитайло, Д. Д. Іванченко, П. М. Мележик

11-16

Запропоновано метод чисельного розв’язання задачі розсіяння електромагнітної хвилі на довільному викривленому екрані кінцевої товщини. Метод базується на розв’язанні інтегрального рівняння Е-поля. Приведено результати розрахунку характеристик розсіяння сферичного екрана та екрана, що не є тілом обертання. Результати розрахунку для сферичного екрана порівнюються з експериментальними даними.

 

 

МОДЕЛЮВАННЯ РОЗСІЯННЯ ПЛОСКОЇ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ХВИЛІ НА ДІЕЛЕКТРИЧНОМУ ЦИЛІНДРІ

О. А. Величко, О. П. Ніколаєнко

17-24

За допомогою розв’язку задачі дифракції плоскої електромагнітної хвилі на діелектричному циліндрі побудовано чисельну модель, що дозволяє розрахувати повне та розсіяне поля у просторі навколо циліндра у випадках Е- та Н-поляри-зацій. Порівнюються просторові розподіли амплітуди повного поля на металевому і діелектричному циліндрах для двох частот (високої та низької) при розсіянні плоскої хвилі Е- та Н-поляризацій. Побудовано кутові діаграми повного і розсіяного електромагнітних полей для таких самих частот та поляризацій. Аналізується явище, аналогічне явищу Брюстера при падінні плоскої електромагнітної хвилі на діелектрик (площину). Показано, що у випадку циліндра великого радіуса це явище спостерігається лише в деякому інтервалі кутів падіння.

 

 

ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОДВIЙНОГО ПРОМЕНЕЗАЛОМЛЕННЯ, ЩО ОБУМОВЛЕНЕ ФОРМОЮ СУБХВИЛЬОВИХ ДІЕЛЕКТРИЧНИХ РЕШIТОК У ТЕРАГЕРЦЕВОМУ ДІАПАЗОНІ ЧАСТОТ

Д. I. Кулешов, I. В. Щербатко, М. С. Яновський

25-29

Характеристики дисперсії ефективних коефіцієнтів заломлення та показника подвійного променезаломлення густих (субхвильових) діелектричних решіток (ДР) досліджені методом зв’язаних мод. Як приклад розраховані широкосмугові чверть- і півхвильові диференціальні фазові секції на основі ДР в діапазоні хвиль 1,7…2,55 мм.

 

 

ПРО ЕСТАФЕТНУ ВЗАЄМОДІЮ СТРІЧКОВОГО ЕЛЕКТРОННОГО ПОТОКУ З БІЖУЧОЮ ХВИЛЕЮ ЗА НАЯВНОСТІ ПОПЕРЕЧНОГО МАГНІТНОГО ПОЛЯ

Г. О. Алексєєв, Л. В. Стулова

30-34

Проведено теоретичне дослідження колективної (естафетної) взаємодії широкого стрічкового електронного потоку з біжучою просторовою гармонікою поля за наявності у просторі дрейфу поперечного статичного магнітного поля. Проаналізовано можливість створення високочастотних приладів типу клістрона біжучої хвилі, які використовують просторово-розподілену модуляцію швидкості електронів з наступним динамічним фокусуванням у просторі дрейфу.

 

 

ЕЛЕКТРОДИНАМІЧНА МОДЕЛЬ ВІДКРИТОГО РЕЗОНАТОРА З ДІЕЛЕКТРИЧНИМ ШАРОМ

О. Ю. Попков

35-39

Побудована наближена математична модель і теоретично досліджений об’ємний резонатор з діелектричним шаром. Така система при збудженні в резонансному об’ємі високодобротних коливань еквівалентна півсферичному відкритому резонатору з відрізком закороченого надрозмірного круглого хвилеводу в центрі плоского дзеркала. Побудовано залежності частот власних коливань від товщини та діелектричної проникності шару. Показано, що ці залежності носять квазіперіодичний характер.

 

 

СПОСОБИ ПОЛІПШЕННЯ ШИРОКОДІАПАЗОННОСТІ «ЧИСТОГО» ПЕРЕТВОРЕННЯ ХВИЛЬ КАСКАДОМ СТРІЧКОВИХ ДІАФРАГМ У ПЛОСКОМУ ХВИЛЕВОДІ

В. В. Щербак

40-45

Розглянуто проблему оптимізації каскадів періодичних стрічкових діафрагм для ефективної передачі енергії основної хвилі ТЕ1,0 в одну з вищих або між вищими ТЕp,0 та ТЕM,0 (при плосковершинній діапазонній характеристиці). Значно збільшено робочий діапазон частот таких пристроїв. Для цього (завдяки істотній різниці відстаней між діафрагмами) організовано взаємодію мод ТЕp,0 та ТЕM,0 при мінімумі 1 та 1 поздовжніх осциляцій для них (в різних резонаторах) замість 2 та 1. Використано також діелектричні вставки та інші конструктивні новації.

 

 

АКСІАЛЬНО-СИМЕТРИЧНІ ВЛАСНІ КОЛИВАННЯ У ВІДКРИТОМУ РЕЗОНАТОРІ, ЩО МІСТИТЬ МЕТАЛЕВЕ КУЛЬОВЕ ВКЛЮЧЕННЯ

Ю. В. Свіщов

46-50

Наведено результати числового експерименту з дослідження властивостей аксиально-симетричних власних коливань у відкритому резонаторі зі сферичними дзеркалами, що містить металеве кульове включення. Виявлено ефект підвищення на декілька порядків добротності власних коливань внаслідок розташування в резонаторі кулі визначеного радіуса.

 

 

ПОМИЛКИ ПЕЛЕНГУВАННЯ ДЖЕРЕЛА ВИПРОМІНЮВАННЯ ПО АЗИМУТУ ПРИ ВПЛИВІ ДИФРАКЦІЇ РАДІОХВИЛЬ НА МЕЖІ ПЕРЕШКОДИ

В. Б. Разсказовський, Ю. Ф. Логвінов

51-57

У наближенні дифракції Френеля на напівплощині числовим методом досліджено азимутальні помилки пеленгування джерела випромінювання НВЧ-радіохвиль. Проаналізовано вплив на азимутальні помилки гладкого та шорсткого краю екрана при його різних орієнтаціях по відношенню до вертикальної площини падіння хвиль.

 

 

ПРО МОЖЛИВІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ВИПРОМІНЮВАННЯ СУПУТНИКІВ GPS ПІД МАЛИМИ КУТАМИ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ МОРСЬКОГО ХВИЛЮВАННЯ

В. Б. Синицький

58-64

Подано результати натурних вимірювань сигналів супутників GPS при їх заході над поверхнею моря. Показано часову мінливість дифузної компоненти розсіяного морем сигналу, а також її зв’язок зі швидкістю вітру в районі вимірювань.

 

 

ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ MUSIC ДЛЯ ВИМІРУ КУТА МІСЦЯ МАЛОВИСОТНИХ ЦІЛЕЙ НАД СХВИЛЬОВАНОЮ ПОВЕРХНЕЮ МОРЯ

Ю. О. Педенко

65-70

Виконано комп’ютерне моделювання виміру кута місця маловисотної цілі над схвильованою поверхнею моря з використанням методу MUSIC в умовах сильного дифузного відбиття. Встановлено, що найбільший вплив на величину помилок виміру надає частина дифузного відбиття, що приходить із ближньої до приймальної системи зони «блискучої поверхні». Для зменшення величини похибок запропоновано вісі антен, що входять до складу приймальної антенної ґратки, встановлювати під позитивним кутом до поверхні розділу. При цьому діаграми спрямованості антен повинні максимально заглушати сигнали дифузного відбиття, які приходять із ближньої зони, забезпечуючи достатній рівень прийому сигналу, що надходить від цілі. Виконано аналіз характеристик похибок виміру кута місця при різних фазах інтерференції прямого і дзеркального сигналів у центрі приймальної антенної ґратки і при різних кутах місця вісей приймальних антен.

 

 

ВПЛИВ ДІЕЛЕКТРИЧНОЇ РЕЛАКСАЦІЇ НА РЕЗУЛЬТАТИ БЕЗКОНТАКТНОГО ВИМІРЮВАННЯ ПИТОМОГО ЕЛЕКТРООПОРУ ВИСОКООМНИХ КРИСТАЛІВ CdZnTe

С. Л. Абашин, В. К. Комарь, Д. П. Наливайко, С. В. Олійник, В. М. Пузиков, М. А. Ром, С. В. Сулима, О. М. Чугай

71-77

Встановлено відмінність величин питомого електро-опору r кристалів Сd1–xZnxTe (х = 0,12…0,16), виміряних в постійному та змінному електричних полях. Показано, що ця  відмінність пов’язана з дисипацією енергії змінного електричного поля, яка обумовлена діелектричною релаксацією. Для оцінки внеску діелектричної релаксації в r запропоновано використовувати функцію розподілу релаксаторів за частотою, яку може бути отримано з частотної залежності діелектричної проникності кристала.

 

 

ВПЛИВ ЗАПІЗНЕННЯ СИГНАЛУ НА ДИНАМІКУ НАМАГНІЧЕНОСТІ ДВОХ ЗВ’ЯЗАНИХ МАГНІТНИХ НАНОКОНТАКТІВ

О. В. Прокопенко, Р. В. Верба

78-82

Розглядається можливість встановлення режиму синхронних автоколивань намагніченості в системі взаємодіючих магніт-них наноконтактів (МНК). Показано вплив величини запізнення сигналу на синхронізацію МНК. Побудовано напіваналітичний метод розрахунку параметрів синхронної генерації для сильно неізохронних автогенераторів. Для моделі двох зв’язаних МНК отримано залежності ширини смуги синхронізації від параметрів системи та оцінено оптимальні значення цих параметрів.

 

 

УРАХУВАННЯ ТРИВИМІРНОГО РУХУ ЕЛЕКТРОНІВ У ГЕНЕРАТОРАХ ТИПУ «КЛИНОТРОН»

ЧАСТИНА 1. МЕТОД ЧИСЛОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

М. В. Мільчо

83-91

Чисельно досліджено тривимірний рух електронів у генераторах типу «Клинотрон» з урахуванням взаємодії електронів як із повздовжньою, так і з поперечною складовою електричного високочастотного поля. Для опису полів у системі типу «гребінка» використано строгий електродинамічний розв’язок, у якому враховано особливості полів на гострих кромках металічних елементів. Аналізуються процеси енергообміну електронів з високочастотним полем. Описано фізичну модель, яку використано при дослідженні, методики розрахунку високочастотних полів і числового інтегрування рівнянь руху електронів. Результати числового дослідження реальних клинотронів наведено у другій частині роботи.

 

 

РАДІОЛОКАТОР ЗІ СТУПЕНЕВОЮ ЗМІНОЮ ЧАСТОТИ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ТА РОЗПІЗНАВАННЯ МАЛОГАБАРИТНИХ ОБ’ЄКТІВ ПІД ПОВЕРХНЕЮ ЗЕМЛІ

В. Г. Сугак, О. В. Букін, Є. М. Васильєва, О. О. Овчинкін, Ю. О. Педенко, Ю. С. Сілаєв, Є. В. Тарнавський, В. Н. Бормотов, О. В. Сугак

92-97

Описано радіолокатор підповерхневого зондування зі ступеневою зміною несучої частоти, який призначено для виявлення та ідентифікації малих підповерхневих об’єктів. Для цього застосовано гомодінну архітектуру з широкосмуговим демодулятором для виміру квадратурних складових сигналів. Відмітною особливістю радіолокатора є використання щілинної магнітної антени, у якій реалізовано можливість елект-ронно перемикати поляризацію випромінювання та прийому для виміру кросс-полрязизаційних компонент відбитих сигналів без зміни фазового центра антени.

 

 

back 2010-4