back

 

2004, том 9, спеціальний випуск

 

 

 

НАШ ПЕРШИЙ ДИРЕКТОР УСІКОВ ОЛЕКСАНДР ЯКОВИЧ

Кириченко О.Я., Яковенко В.М.

5-9

 

 

СВІТОЛОКАЦІЯ ПОВЕРХНІ МІСЯЦЯ ЗА ДОПОМОГОЮ РУБІНОВОГО ЛАЗЕРА

Усіков О.Я., Акімов Л.А., Бабічев А.А., Бугаенко Л.А., Бугаенко О.І., Дзюбенко М.І., Дудинов В.М., Егоров А.Д., Еремка В.Д., Корніенко Ю.В., Кругов В.Д., Нестриженко Ю.А., Парусимов В.Г., Старунов М.Г.

10-41

Наведено результати досліджень і розробок, що виконані у ході підготовки експерименту з світлолокації поверхні Місяця за допомогою рубінового лазера з метою уточнення параметрів його орбіти. Викладено: постановку задачі, загальний план експерименту, теорію оптимального накопичення сигналу (для випадку, коли відстань до об'єкта істотно змінюється за час між посилками, а середнє число фотонів, прийнятих за одну посилку, значно менше одиниці), оцінку величини сигналу, шуму і часу, необхідного для одержання достовірного результату, результати дослідження фотопомножувача та граничних можливостей рубінового лазера з модуляцією добротності. Описано рубіновий лазер з високою спрямованістю й енергією більш ніж 10 Дж у режимі модуляції добротності, прийомну апаратуру, та апаратуру для реєстрації, світлолокаційний комплекс у цілому.

 

 

РОЗРОБКА ТА ДОСЛІДЖЕННЯ МАГНЕТРОНІВ В ІНСТИТУТІ РАДІОФІЗИКИ ТА ЕЛЕКТРОНІКИ ІМ. А.Я. УСІКОВА ТА РАДІОАСТРОНОМІЧНОМУ ІНСТИТУТІ НАН УКРАІНИ

Єрьомка В.Д., Кулагін О.П., Науменко В.Д.

42-67

Подано огляд результатів розробок та досліджень багаторезонаторних магнетронів імпульсної дії міліметрового діапазону хвиль (МДХ), безперервної дії сантиметрового і МДХ, магнетронних тріодів та тетродів МДХ, що виконані в Інституті радіофізики та електроніки ім.. О.Я. Усикова НАН України (ІРЕ НАНУ) в 1955 – 2003 рр., а також результатів досліджень багаторезонаторних магнетронів із повторно-емісійним катодом імпульсної дії МДХ, що виконані в ІРЕ НАНУ в 1966-1985 рр. та в Радіоастрономічному інституті НАН України (РІ НАНУ) в 1986-2003 рр. Розглянуто особливості конструкцій магнетронів МДХ, режими їх роботи, умови стійкої одночастотної генерації, умови дублетної стійкості вироджених видів коливань, енергетичні характеристики. Приведено параметри ряду конструкцій магнетронів поверхневої хвилі (МПХ) із термоемісійним та холодним пов-торно-емісійним катодом, МПХ безперервної дії із термоемісійним катодом. Коротко описано результати теоретичних та експериментальних досліджень, а також використання МПХ. Показано, що в інтервалі частот 30-300 ГГц магнетронні генератори, що працюють на вищих просторових гармоніках електромагнітного поля не  - виду коливань, мають параметри, які відповідають потребам практики. Створені МПХ МДХ не поступаються за енергетичними характеристиками кращим закордонним магнетронам в довгохвильовій області МДХ та не мають аналогів за кордоном в короткохвильовій області МДХ.

 

 

КЛІНОТРОН

Кіріченко О.Я., Чурілова С.А.

68-74

Подано широкодіапазонний генератор О-типу міліметрового та субміліметрового діапазонів довжин хвиль підвищеної потужності – клінотрон, запропонований в Інституті радіофізики та електроніки АН України. Відслідковано шлях удосконалення приладів від перших зразків, відтворених під керівництвом О.Я.Усікова в 50-ті роки минулого сторіччя, до теперішнього часу.

 

 

ПРО РУХ ЕЛЕКТРОННОГО ПОТОКУ В ГЕНЕРАТОРІ О-ТИПУ З ТРИВАЛОЮ ВЗАЄМОДІЄЮ

Корнієнко Ю.В., Масалов С.Д.

75-85

Розглянуто задачу визначення швидкості електронів, опосередненої за початковими фазами влету, в залежності від продольної координати. Співставлено різні можливості одержання наближених аналітичних виразів для цієї функції. Розглянуто граничні випадки малої та великої амплітуди хвилі. Для випадку малої амплітуди методом збурень за малим параметром одержано аналітичний вираз в дванадцятому наближенні. Одержано ряд Тейлора для цієї функції до п’ятдесят першого члена. Проведено порівняння одержаних аналітичних результатів з результатами чисельного розрахунку.

 

 

МІКРОВОЛНОВА КВАНТОВА РАДІОФІЗИКА В ІРЕ НАНУ

Черпак М.Т.

86-90

Стисло викладено історію мікрохвильової квантової радіофізики, включаючи основні, з погляду автора, віхи становлення та розвитку цього наукового напрямку в ІРЕ НАН України. Наводяться основні результати по створенню мікрохвильових квантових підсилювачів в інституті.

 

 

ЛАЗЕРИ НА БАРВНИКАХ В ІРЕ НАН УКРАЇНИ

Дзюбенко М.И., Маслов В.В., Шевченко В.В.

91-111

У огляді подані результати досліджень лазерів на розчинах органічних сполук, що проводилися в ІРЕ НАН України з ініціативи та при активній підтримці А.Я. Усикова. Узагальнені численні дослідження нових активних середовищ для лазерів на барвниках, проаналізовані результати, отримані при вивченні електричних і спектрально-енергетичних характеристик джерел немонохроматичної накачки цих лазерів, а також розглянуті процеси формування просторово-кутового розподілу лазерного випромінювання.

 

 

ЛАЗЕРИ З КЕРОВАНОЮ ПОЛЯРИЗАЦІЄЮ ТА СПЕКТРОМ

Нестриженко Ю.А.

112-120

Описано декілька нових призм для поляризації та частотної селекції лазерного випромінювання. Серед них поодинока призма, яка являє собою iнтерференцiйно-поляризацiйний фільтр, але може використовуватися для спектральної селекції неполяризованого світла, призми на основі кристалічної платівки, поляризатори i селектори на основі призм прямого зору, як використовують повне внутрішнє відбиття, білінза для аналізу поляризації випромінювання, а також цифровий вимірювач енергії поодиноких імпульсів лазерного і некогерентного світла.

 

 

ГОЛОГРАФІЧНА ІНТЕРФЕРОМЕТРІЯ БОКОВОЇ ПОВЕРХНІ КРИСТАЛІВ KDP І МОДУЛЯЦІЯ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА РЕЗОНАНСНИХ ЧАСТОТАХ

Шевченко В.В.

121-127

Методами голографічної інтерферометрії і поляризаційної оптики вивчена модова структура резонансних коливань у електрооптичних кристалах KDP. Встановлено, що в кристалах прямокутної форми можуть збуджуватися зсувні коливання, структура яких узгоджується з рішенням, отриманим у межах наближення тонкої пластинки (непарні моди).  Крім того, у цих кристалах виявлене існування власних коливань, що можуть бути інтерпретовані як парні моди.  Визначено умови, необхідні для ефективної модуляції лазерного променя на резонансних частотах кристалів KDP.

 

 

КОСМІЧНІ ЛІНЗИ

Мінаков О.О.

128-139

Подано огляд досліджень природних лінз, які проводились протягом багатьох років в Інституті радіофізики та електроніки і Радіоастрономічному інституті НАН України. Ідея використання лінзового ефекту земної атмосфери була вперше висловлена академіком НАН України Олександром Яковичем Усіковим в 1961 р. На ії підставі була заснована харківська школа “лінзовиків”. Багато років цю школу очолював заслужений діяч науки і техніки України професор П.В.Бліох. В межах наукової школи були розроблені методи та створені алгоритми обчислень геометрооптичних, дифракційних та статистичних характеристик різноманітних природних лінз в широкому діапазоні довжин хвиль. Як приклади в роботі розглянуто такі лінзи, як атмосфера Землі, сонячна корона, місячна тінь, що виникає під час сонячного затемнення та гравітаційні лінзи. Багато результатів теоретичних досліджень знайшли своє експериментальне підтвердженних.

 

 

ІНТЕРФЕРОМЕТРИЧНИЙ МЕТОД ФОРМУВАННЯ ЗОБРАЖЕННЯ: ОГЛЯД РЕЗУЛЬТАТІВ І МОДЕЛЮВАННЯ

Пугач В.В.

140-153

Робота присвячена проблемі подолання завад земної атмосфери при астрономічних спостереженнях. Досліджено інтерферометричний метод формування зображень, запропонований раніше і заснований на вимірюванні функції когерентності електромагнітного поля в оптичному діапазоні довжин хвиль. На компютерних моделях продемонстровані його переваги перед традиційним способом спостереження астрономічних обектів за допомогою телескопу та багатодзеркального телескопу тієї ж конфігурації. Показані результати моделювання часового накопичення сигналу.

 

 

РЕГУЛЯРНІ МЕТОДИ БУДУВАННЯ СИСТЕМ АПЕРТУРНОГО СИНТЕЗУ НА ГЕКСАГОНАЛЬНИХ ГРАТКАХ

Копілович Л.Ю

154-157

Викладається метод побудови безнадлишкових конфiгурацiй елементiв на гексагональних решiтках, заснований на використаннi рiзницевих множин, та описується застосування таких конструкцiй в системах радiоастронимічного та оптичного апертурного синтезу. Приводяться також методи побудови конфiгурацiй, що забезпечують повне рiвномiрне покриття заданих гексагональних областей у площинi просторових частот.

 

 

ПРО ШВИДКІСТЬ ПУЧКІВ, ЩО ПОРОДЖУЮТЬ ШВИДКОДРЕЙФУЮЧІ РАДІОСПЛЕСКИ У СОНЯЧНІЙ КОРОНІ

Конторович В.М., Нікітін О.Ю.

158-165

Показано, що дані по швидкостям дрейфу радіосплесків III типу та швидкостям компонентів ялинкової структури сплесків II типу (НВ-сплесків) не суперечать уявленням про вільний розльот пучка електронів в сонячній короні при урахуванні кулоновского розсіяння електронів з малими швидкостями. Результати кінетичної теорії приводять до характерної середньої швидкості дрейфу, суттєво залежній від висоти виникнення пучка і, таким чином, від густини плазми в місці його виникнення. Цим, в значній мірі, і може бути обумовлена різниця швидкостей пучків, що породжені хромосферними спалахами, та пучків, що виникають на фронтах ударних хвиль в короні.

 

 

back