back

 

2004, том 9, 1

 

 

 

ЧИСЕЛЬНО–АНАЛІТИЧНИЙ МЕТОД РОЗРАХУНКУ КРИТИЧНИХ ХВИЛЬОВИХ ЧИСЕЛ ХВИЛЕВОДІВ СКЛАДНОГО ПОПЕРЕЧНОГО ПЕРЕРІЗУ

Дон Н.Г., Поєдинчук А.Ю., Ткаченко В.І.

177-184

Подано новий чисельно-аналітичний метод розрахунку критичних хвильових чисел порожнистих регулярних хвилеводів, кривина контура поперечного перерізу яких неперервна або має особливість першого роду. Метод базується на межових інтегральних рівняннях теорії потенціалу та використовує спеціальну параметризацію межі поперечного перерізу хвилеводу. Особливості чисельної реалізації методу проілюстровані на прикладах круглого хвилеводу й прямокутного хвилеводу із закругленими кутами. За допомогою теорії збурень отримані аналітичні формули для критичних хвильових чисел хвилеводів з кусочно-лінійними межами та закругленими кутами.

 

 

ВЗАЄМОДІЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ХВИЛІ З АНІЗОТРОПНОЮ ДІЕЛЕКТРИЧНОЮ ПІДКЛАДКОЮ ЗА НАЯВНІСТЮ ПЕРІОДИЧНИХ ЕКРАНІВ

Абдулкадиров В.А., Г.Н.Гестріна

185-190

Розглянуто взаємодію електромагнітної хвилі з анізотропною діелектричною підложкою при наявності періодичних екранів. Отримані в аналітичній формі електромагнітні поля, відбиті від структури.

 

 

ПРИНЦИП ПОГАШЕННЯ У ЗАДАЧАХ РОЗСІЮВАННЯ НА ДВОПЕРІОДИЧНИХ МАГНІТОДІЕЛЕКТРИЧНИХ СТРУКТУРАХ

Ячин В.В.

191-194

У статті розглядається новий метод на основі об'ємних інтегро-диференційних рівнянь для вирішення задач розсіювання на двоперіодичних магнітодіелектричних структурах . Специфіка такого методу полягає і у тім, що можна використовувати принцип погашення як еквівалент граничних умов у традиційній постановці.

 

 

РОЗСІЯННЯ НА ЩІЛИНАХ У ХВИЛЕВОДІ З НЕІДЕАЛЬНО ПРОВІДНИМИ СТІНКАМИ

Яцук Л.П., Назаренко Т.Г., Містреков К.М.

195-199

Розглянуто питання теорії вузької поздовжньої щілини, що прорізана в широкій стінці неідеально провідного прямокутного хвилеводу. Досліджено коефіцієнти проходження, відбиття, випромінювання щілини та омічні втрати у стінках хвилеводу в межах її розташування.

 

 

ПОБУДОВА СТРУКТУРНИХ ФУНКЦІЙ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ВЗАЄМОДІЇ СИСТЕМИ БАГАТЬОХ РЕЗОНАНСНИХ МАГНІТОДІЕЛЕКТРИЧНИХ СФЕР

Козарь А.І.

200-210

Розглянуто спосіб побудови структурних функцій електромагнітної взаємодії системи багатьох резонансних магнітодіелектричних сфер. Одержані вирази тензорних функцій електромагнітної взаємодії магнітного і електричного типів системи сфер, проведено аналіз знайдених виразів для структурних функцій магнітного і електричного типів.

 

 

РОЗРАХУНОК ЗАТУХАННЯ МАГНІТНОЇ ХВИЛІ В ПРЯМОКУТНОМУ ХВИЛЕВОДІ З ФРАКТАЛЬНИМИ СТІНКАМИ

Місюра А.О., Онуфрієнко В.М.

211-215

Наведено результати дослідження прямокутного металевого хвилеводу з фрактальними стінками у діапазоні частот 25 – 300 ГГц. Для знаходження коефіцієнта затухання магнітних хвиль, що розповсюджуються у розглянутій структурі, застосований апарат дробового інтегро-диференціювання. Визначено залежність значень коефіцієнта затухання від величини скейлінгового показника, що характеризує ступінь фрактальності стінок хвилеводу. Показано збіжність результатів розрахунку з експериментальними значеннями.

 

 

ПОРІВНЯННЯ МЕТОДІВ ПЕЛЕНГУВАННЯ ПО КУТУ МІСЦЯ НАД МОРЕМ

Разсказовський В.Б., Педенко Ю.О.

216-227

Отримано і проаналізовано експериментальні результати досліджень у натурних умовах над поверхнею моря спеціальних методів вимірювання кутів місця маловисотних випромінювачiв: позаосьового методу і методу симетричних діаграм. Вимірювання проведено в сантиметровому і міліметровому діапазонах радіохвиль на трасах довжиною від сотень метрів до декількох кілометрів при хвилюваннях моря до 3 балів. Виконано порівняння їхньої ефективності з широко використовуваним у даний час моноімпульсним сумарно-різницевим методом. Результати експериментальних досліджень доповнено моделюванням на ЕОМ. Зроблено висновки про ефективність випробуваних методів у конкретних умовах. Показано, що позаосьовий метод має ряд переваг перед іншими методами практично в усіх умовах, що мали місце при проведенні випробувань.

 

 

ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОСВІТЛЕНИХ ДІЛЯНОК МОРСЬКОЇ ПОВЕРХНІ ПРИ СПОСТЕРЕЖЕННІ ПІД МАЛИМИ КУТАМИ КОВЗАННЯ

Кириченко В.О., Логвинов Ю.Ф.

228-233

Методом моделювання на ЕОМ для малих кутів ковзання отримано просторово-часові характеристики освітлених ділянок морської поверхні стосовно до задачі зворотного розсіяння. Надано порівняння з експериментальними даними.

 

 

СТАТИСТИЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РАДІОСИГНАЛІВ, ЯКІ ПРИЙМАЮТЬСЯ РАДАРОМ ЧАСТКОВИХ ВІДОБРАЖЕНЬ

Панасенко С.В., Чорногор Л.Ф.

234-247

Дослідженo основні статистичні характеристики (розподіл огинаючих, авто- та крос-кореляційні функції) частково відбитих сигналів. Показано, що гістограми огинаючих в одні часові інтервали краще апроксимувалися розподілом Пуасона, а в інші – розподілом Релея – Райса. Інтервал автокореляції огинаючих лежав у межах від 0,6 до 2,2 с. Крос-кореляційні функції мали чітко виражені максимуми. Просліджувалася залежність форми кореляційних функцій від інтервалу усереднення. Спостерігався достатньо високий коефіціент кореляції сигналів, які приймалися з рознесених на 3 км сусідніх висот. Результати спостережень в основному відповідали результатам інших дослідників і теоретичним уявленням про процеси, що відбуваються в розглянутому диапазоні висот.

 

 

ОЦІНКА ТРОПОСФЕРНОЇ РЕФРАКЦІЇ ПО МНОЖНИКУ ОСЛАБЛЕННЯ РАДІОХВИЛЬ ПРИ ПОШИРЕННІ НА ПРИЗЕМНИХ ЗАОБРІЙНИХ ТРАСАХ

Луценко В.І., Бєлов Є.М., Луценко І.В., Хоменко С.І.

248-258

Запропоновано методику оцінки рефракційних властивостей тропосфери по множнику послаблення сигналу на заобрійних трасах з використанням сигналів телецентрів. Подано експериментальні результати вивчення множників послаблення і їхніх статистичних характеристик на заобрійних трасах, що знаходяться в зонах дифракції і далекого тропосферного поширення, що перераховані з використанням пропонованого підходу в еквівалентні градієнти коефіцієнта переломлення. Проведено їхнє зіставлення з результатами контактних вимірів характеристик тропосфери, що отримані при запусках куль-зондів. Вивчено сезонну і добову мінливість градієнтів коефіцієнта переломлення і множників послаблення. Отримано емпіричні залежності, що зв'язують дисперсію флуктуацій множника послаблення поля з ефективним градієнтом коефіцієнта переломлення тропосфери.

 

 

ЗБУДЖЕННЯ ПОВЕРХНЕВИХ ХВИЛЬ В МАГНІТОАКТИВНІЙ ПЛАЗМІ ЗАРЯДЖЕНОЮ ЧАСТКОЮ, ЯКА РУХАЄТЬСЯ

Ханкіна С.І., Яковенко В.М., Яковенко І.В.

259-263

На границі магнітоактивне середовище – діелектрик (вакуум) досліджено черенківське випромінювання поверхневих хвиль часткою, яка рухається по гвинтовій лінії відносно постійного магнітного поля. Розглянуто низькочастотні та високо частотні області, в яких збуджуються поверхневі електростатичні та геліконові хвилі.

 

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ТВЕРДИХ РОЗЧИНІВ Hg1-xCrxSe З СКЛАДАМИ ХРОМУ 0,010,1

Іванченко І.В., Карелін С.Ю., Паранчич С.Ю., Паранчич Л. Д., Попенко Н. О., Романюк В. Р.

264-270

Подані результати експериментальних досліджень кінетичних коефіцієнтів та спектрів електронного спінового резонансу (ЕСР) твердих розчинів Hg1-xCrxSe з високим складом хрому, що виконані в інтервалі температур 4,2 < T < 300 K. Для зразків з різним складом хрому визначені характерні температури, що відповідають початку спотворення форми лінії ЕСР, а саме: появленню анізотропії та зміщенню центру лінії ЕСР. Встановлено, що у випадку перевищення концентрації парамагнітних центрів деякого критичного значення у спектрі поглинання з’являються лінії тонкої структури. Обговорюється запропонована фізична модель, що описує поведінку спектрів поглинання Hg1-xCrxSe з пониженням температури.

 

 

ВПЛИВ ТЕПЛОВИХ ПРОЦЕСІВ НА ДРЕЙФОВІ ХАРАКТЕРИСТИКИ НАПІВПРОВІДНИКОВИХ СТРУКТУР

Зуєв С.О., Терещенко В.Ю., Старостенко В.В., Шадрін А.О.

271-275

У роботі подано результати розрахунку дрейфових характеристик напівпровідникових структур на основі GaAs та Si, які були отримані з урахуванням процесів розігріву кристала струмом вільних носіїв заряду. Показано що в режимі великих струмів динаміка росту швидкості дрейфу залежить від розігріву напівпровідникової структури.

 

 

РЕЖИМИ ДРЕЙФОВО-ОРБІТАЛЬНИХ РЕЗОНАНСІВ В МАГНЕТРОННИХ ГЕНЕРАТОРАХ МІЛІМЕТРОВИХ ХВИЛЬ

О.П.Кулагін, В.Д.Єрьомка

275-281

Досліджено механізми електронно-хвильової взаємодії в багаторезонаторних магнетронах міліметрового діапазону. Проведено порівняння даних, отриманих за допомогою побудованої теоретичної моделі, із результатами експериментальних досліджень низки магнетронів. На основі результатів порівняння зроблено висновок про вірогідний механізм взаємодії електронних потоків та електромагнітних хвиль в експериментальних зразках багаторезонаторних магнетронів міліметрового діапазону в режимі високоорбітного та низькоорбітного дрейфово-орбітальних резонансів.

 

 

ІМПЕДАНСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОДНОЧАСНО ПРАЦЮЮЧИХ ДІОДІВ, ЩО МАЮТЬ НЕГАТИВНУ ДИФЕРЕНЦІАЛЬНУ ПРОВІДНІСТЬ

Боцула О.В., Прохоров Е.Д.

282-288

Аналізуються імпедансні характеристики одночасно працюючих діодів, що мають негативну диференціальну провідність в широкому діапазоні частот. Показано, що кожна зв’язка діодів з диференціальною провідністю має свій діапазон частот, в якому ці діоди можуть працювати одночасно на одній частоті. Зв’язка резонансно тунельного діода InGaAs/AlAs з діодом із обмеженням накопичення об’ємного заряду працює в діапазоні частот 50 – 100 ГГц, а зв’язка тунельний діод з діодом Ганна в діапазоні частот 25 – 40 ГГц.

 

 

ТРАЄКТОРІЇ РУХУ ЕЛЕКТРОНА В МАГНІТНОМУ ПОЛІ МАГНІТОПЕРІОДИЧНОЇ ФОКУСУЮЧОЇ СИСТЕМИ ЗІ ЗМІННОЮ ПОЗДОВЖНЬОЮ КОМПОНЕНТОЮ

Булгаков О.О., Кулешов О.М., Єфімов Б.П.

289-294

Теоретично та експериментально досліджено поведінку електрона в магнітоперіодичній системі, що фокусується, (МПФС) з поздовжньою компонентою, що змінюється. Одержано аналітичні вирази для опису руху електрона в таких системах. Показано, що шляхом вибору початкових швидкостей електронів можна ефективно впливати на фокусування та проходження пучка на колектор.

 

 

МЕТОДИ МІЛІМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ ДОВЖИН ХВИЛЬ

Карушкін М.Ф.

295-303

Розглянуто результати розробки напівпровідникових модулів міліметрового діапазону: імпульсні передавальні пристрої з використанням лавіно-прольотних діодів, перетворювачі частоти високої кратності, керуючі пристрої на pin-діодах. Запропоновано джерела потужності із застосуванням кільцевих діодів розподіленого типу.

 

 

МОДЕЛЬ СИГНАЛУ ДЛЯ АЛГОРИТМУ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ОБ’ЄКТУ

Ситнік О.В.

304-307

Пропонується модель періодично корельованого випадкового процесу для опису допплерівського відгуку об'єкта, що ідентифікують. Зондувальний сигнал імпульсно-доплерівського локатора, що працює в діапазоні ультразвукових частот, при відбиванні від об'єктів, що рухаються, здобуває частотну модуляцію. По характеру цієї модуляції можна робити висновки про об'єкт і його властивості. Для ідентифікації живих людей за оптично непрозорими перешкодами в алгоритмах обробки використовується властивість періодичної повторюваності характеристик сигналу, відбитого від грудної клітки людини. Модель відбитого сигналу розроблена виходячи з аналізу записів реальних сигналів. Для її опису застосований апарат періодично корельованих випадкових процесів. Використання запропонованої моделі при синтезі оптимальних алгоритмів ідентифікації об'єктів дозволяє не тільки одержати широкий клас алгоритмів, але і вирішити задачу вибору оптимальної функції втрат. Обговорюються особливості побудови алгоритмів ідентифікації при наявності відображень корисного сигналу від нерухомих перешкод і оператора.

 

 

БЕЗКОНТАКТНИЙ МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ПРОСТОРОВОГО ПОЛОЖЕННЯ МАГНІТОЛЕВІТУЮЧОГО ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ

Плаксін С.В., Соколовський І.І.

308-311

Досліджено автогенераторний датчик виміру малих переміщень і їхній девіації між рухливими об’єктами, побудований на основі двох НВЧ генераторів, один із яких є опорним, частота випромінювання другого генератора, що є одночасно змішувачем, пов’язана зі зміною фазової відстані між об’єктами. Різницева частота є інформаційною. Визначено критерії досягнення максимальної чутливості датчика.

 

 

ЗСУВАЧ ЧАСТОТИ НА ПОПЕРЕЧНОМУ ЕФЕКТІ ДОПЛЕРА (РЕЛЯТИВІСТСЬКИЙ ЗСУВАЧ ЧАСТОТИ)

Полупанов В.Н.

312-314

Запропонована схема квазіоптичного (КО) зсувача частоти (ЗЧ), в якому вперше використано поперечний ефект Доплера. Така схема забезпечує неперервний зсув частоти аналогічно поляризаційним ЗЧ. Зроблено аналіз фізичних процесів, які відбуваються в запропонованому ЗЧ. Знайдено, що на дзеркало, яке рухається перпендикулярно випромінюванню, поряд з відомою силою тиску, діє поперечна сила направлена в бік руху дзеркала. Схема ЗЧ забезпечує чотирикратне відбиття КО променя від дзеркала і виключає вплив паразитних вібрацій дзеркала на фазу випромінювання, що проходить через ЗЧ. Застосування запропонованого ЗЧ може виявитися корисним в гомодинних вимірювальних системах терагерцових і більш високих, аж до оптичних, частот.

 

 

back