back

 

2004, том 9, 2

 

 

 

ДИФРАКЦІЯ ХВИЛІ ТИПУ Н10 НА СТУПІНЧАТОМУ З’ЄДНАННІ ДВОХ ПРЯМОКУТНИХ ХВИЛЕВОДІВ З ІМПЕДАНСНОЮ ЩІЛИННОЮ ДІАФРАГМОЮ

Несторенко М.В., Катрич В.О., Пєнкін Ю.М.

325-334

Отримано наближене аналітичне розв’язання задачі дифракції хвилі основного типу на імпедансній щілинній діафрагмі кінцевої товщини, що розташована у площині ступінчатого з’єднання двох прямокутних хвилеводів. При цьому припущено, що вузький прямолінійний отвір зв’язку напівнескінченних хвилеводних секцій, які відрізняються розмірами поперечних перетинів, прорізано у діафрагмі, одна (чи обидві) з поверхонь яких характеризується постійним розподіленим імпедансом. Розвязання базується на методі наведених магніторушійних сил і методі функцій Гріна для векторних потенціалів. Чисельно досліджені коефіцієнти матриці розсіяння несиметричних з’єднань в Н-площані двох хвилеводів з імпедансними щілинними діафрагмами.

 

 

ШИРОКОПОЛОСНІ УЗГОДЖУВАЧІ ПРЯМОКУТНОГО ХВИЛЕВОДУ З ПОПЕРЕЧНОЮ ДІЕЛЕКТРИЧНОЮ ПЕРЕГОРОДКОЮ

Щербак В.В.

335-340

Вирішується проблема про широкополосне узгодження прямокутного хвилеводу з тонкою діелектричною пластиною (для оптимізації вакуумних вікон пристроїв НВЧ). У строгій постановці аналізується розсіювання хвиль на такій пластині з неоднорідностями, що компенсують його реактивність. Порівнюється ефективність різних типів компенсаторів: стрічкового і ступінчатого типу, з подовжньою і поперечною симетрією та ін. Аналізується вплив факторів неідеальності.

 

 

ЧАСТОТНО-СЕЛЕКТИВНІ ВЛАСТИВОСТІ БАГАТОЕЛЕМЕНТНОГО ЕКРАНУ З ХВИЛЕВОДНИМИ КАНАЛАМИ ПРЯМОКУТНОГО ПЕРЕРІЗУ

Грибовський О.В., Просвірнін С.Л.

341-346

Розроблено алгоритм розрахунку узагальнених матриць розсіювання електромагнітних хвиль пласким багатоелементним екраном скінченої товщини з хвилеводними каналами прямокутного перерізу. Досліджено частотну характеристику модуля коефіцієнта відбиття пласкої електромагнітної хвилі, що падає на двохелементний екран під прямим кутом. Показано наявність високодобротних резонансів повного проходження та повного відбиття електромагнітних хвиль, що схожі на резонанси на «запірних» модах, та можливість їх отримання на відповідних частотах за допомогою зміни тільки геометричних параметрів екрана.

 

 

ЗБУДЖЕННЯ ПЛОСКОЮ ХВИЛЕЮ ЦИЛІНДРИЧНОЇ МІКРОСМУЖКОВОЇ АНТЕНИ, ЯКА МІСТИТЬСЯ НА ЕЛЕКТРИЧНО ВЕЛИКОМУ МЕТАЛЕВОМУ ЦИЛІНДРІ

Свеженцев А.Е.

347-355

Розглядається задача про збудження плоскою хвилею циліндричної мікросмужкової антени, поперечні розміри якої більше довжини хвилі. Рішення отримано методом моментів з використанням поліпшеного представлення для функції Гріна, адаптованого на випадок электрично великого циліндра. У цьому представленні до виділених раніше в квазіаналітичній формі членів, що містять особливість поля на джерелі і внесок поверхневих хвиль, додано внесок хвиль, що випливають. Визначено й ідентифіковано резонансний режим. Розраховано поле в далекій зоні.

 

 

ДОСЛІДЖЕННЯ МАЛОГАБАРИТНИХ ВІСЕСИМЕТРИЧНИХ АНТЕННИХ РЕШІТОК КРУГОВОЇ ПОЛЯРИЗАЦІЇ

Овсяников В.В.

356-360

Наведено результати досліджень характеристик малогабаритних вісесиметричних радіальних та азімутальних вібраторних антенних решіток. Для зменьшення розмірів решіток використовуються зосереджені індуктивні елементи, які вмикаються у розриви випромінюючих гілок вібраторів. Розрахунок антенних решіток виконується у два головних етапи. На першому етапі методом еквівалентної довгої лінії визначаються у початковому наближенні значення і координати увімкнення індуктивних елементів. На другому – аналізуються одержані електричні параметри антенної решітки методом інтегрального рівняння і оптимізуються значення індуктивних елементів і координати їхнього увімкнення шляхом мінімізації деякої цільової функції.

 

 

ПОБУДОВА СТРУКТУРНИХ ФУНКЦІЙ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ДЛЯ РЕЗОНАТОРА З РЕЗОНАНСНИМИ МАГНІТОДІЕЛЕКТРИЧНИМИ СФЕРАМИ

Козарь А.І.

361-371

Розглянуто спосіб побудови структурних функцій електромагнітної взаємодії для резонатора з резонансними магнітоді-електричними сферами. Одержані вирази тензорних функцій електромагнітної взаємодії магнітного і електричного типів для резонатора зі сферами, проведено аналіз знайдених виразів для структурних функцій.

 

 

ОПТИМІЗАЦІЯ ХВИЛЕВОДУ З ГОФРОВАНИМ ФЛАНЦЕМ НА ОСНОВІ ГЕНЕТИЧНИХ АЛГОРИТМІВ

Кириленко А.O., Стешенко С.О.

372-377

Побудовано строгу двовимірну математичну модель випромінювання H-поляризованої хвилі з плоскопаралельного хвилеводу з гофрованим фланцем. Канавки довільного прямокутного профілю вирізані симетрично відносно осі хвилеводу. Така структура може розглядатися як двовимірна модель антени поверхневих хвиль з сповільнювачем, що має кінцеву кількість канавок. Розв’язано задачу синтезу вузької діаграми спрямованості при заданому ослабленні бічних пелюстків з використанням генетичних алгоритмів.

 

 

ВПЛИВ ЗАНУРЕННЯ НАПІВСФЕРИЧНОГО ДІЕЛЕКТРИЧНОГО РЕЗОНАТОРА В ВОДУ НА ПОЛЯ КОЛИВАНЬ ШЕПОЧУЧОЇ ГАЛЕРЕЇ

Голубнича Г. В., Кириченко О. Я., Когут О. Є., Кутузов В. В., Максимчук І. Г., Солодовник В. А.

378-382

Досліджена динаміка зміни сигналу НВЧ, який проходить через діелектричний напівсферичний резонатор (e1) при зануренні останнього в рідину з e > e1. Знайдено, що коливання резонатору Н-типу затухають слабкіше коливань Е-типу при однаковій глибині занурення. Це пояснюється різними розподіленнями поля по поверхні резонатору для цих типів коливань і вказує на можливість використання Н-коливань для дослідження рідин із значними величинами e та tg d.

 

 

ЗВ’ЯЗОК МІЖ ІНТЕНСИВНІСТЮ ШУМАНОВСЬКОГО РЕЗОНАНСУ ТА СЕРЕДНЬОЮ ГЛОБАЛЬНОЮ ТЕМПЕРАТУРОЮ СУШІ

Секигучи М., Хайакава М., Хобара Я., Николаенко А. ,Вильямс Е.

383-391

Наведені результати дослідження кореляції інтенсивності шумановського резонансу, що спостерігався у Японії з листопада 1998р. по травень 2002 р. з глобальною температурою суші за той же період. Показано, що інтенсивність шумановського резонансу змінюється відповідно до середньої температури суші у поясі широт ±45° відносно екватора, коефіцієнт взаємної кореляції дорівнює приблизно 0,9. Відповідність між змінами у часі зменшується, якщо зменшити широтний інтервал. Але якщо він перевищує ±45°, то коефіцієнт взаємної кореляції залишається великим, але зростає несуттєво. Було застосовано аналіз головних компонент (АГК), щоб виділити щорічні, піврічні та міжрічні варіації. Зв’язок між електромагнітними та температурними даними проявляється особливо яскраво в головних компонентах.

 

 

ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ПОБЛИЗУ ГРАНИЦІ РОЗДІЛУ СЕРЕДОВИЩ ПРИ НАЯВНОСТІ НЕОДНОРІДНИХ ОБ’ЄКТІВ

Сугак В.Г.

392-399

На основі чисельного методу розрахунку електромагнітних полів в обмеженому просторі, що містить границі розділу середовищ з різними властивостями і при наявності локальних об'єктів, досліджені особливості і структура полів, збуджуваних системою диполів, розташованої поблизу границі розділу середовищ. Показано, що пропонований підхід може ефективно застосовуватися при дослідженні результатів підповерхневого зондування в задачах інженерної геології, гідрогеології й екології.

 

 

РАДІОВИПРОМІНЮВАННЯ, ВИКЛИКАНЕ ПОПЕРЕЧНИМ СТРУМОМ ЗАРЯДЖЕНИХ ЧАСТОК ШИРОКОЇ АТМОСФЕРНОЇ ЗЛИВИ

Філоненко А.Д.

400-404

Розглянуто не досліджений раніше механізм генерації електромагнітного імпульсу, обумовлений розривом квазістаціонарного поперечного струму електронів у широкій атмосферній зливі. Досліджено деякі важливі, з точки зору методу радіодетектування злив, характеристики поля випромінювання.

 

 

НАДВИСОКОЧАСТОТНИЙ СМУГОПРОЗОРИЙ ФІЛЬТР НА ОСНОВІ ТОНКИХ ПЛІВОК YBCO

Короташ І.В., Тарасов В.Ф., Скорик М.А., Лоренц М.

405-408

Розроблений та досліджений мікросмужковий смугопрозорий фільтр на основі тонких плівок YBCO для частоти 1,7 ГГц з шириною смуги прозорості 4%, високою крутизною межі смуги прозорості та малими втратами в смузі прозорості. Розглянуті деякі аспекти технології проектування корпусу фільтра, який має охолоджуватись до температури рідкого азоту (77 К). Дослідженні особливості поведінки в надвисокочастотному діапазоні поверхневого опору двошарової структури, що складається з надпровідникової плівки, нанесеної на нормальний метал, в залежності від товщини надпровідника.

 

 

ФІЗИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ДО СТВОРЕННЯ ПЛАЗМОВОЇ АНТЕНИ

Новиков В.Є., Пузанов О.О., Сіньков В.В., Сошенко В.А.

409-412

Запропоновано фізичну модель, подано теоретичні та експериментальні результати, що створюють передумови до розробки плазмової антени. Досліджено властивості плазмового згустку, проведено експерименти по його збудженню електромагнітним полем.

 

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ПЕРІОДИЧНИХ РЕЖИМІВ ГЕНЕРАЦІЇ В ОДНОМОДОВИХ ЛАЗЕРАХ НА ТВЕРДОМУ ТІЛІ

Коваленко Г.П., Коломієць С.В.

413-420

Методом біфуркації народження циклу досліджується динаміка напівкласичної моделі одномодового лазера на твердому тілі. Біфуркаційний аналіз проведено для квадратичної, кубічної і біквадратичної залежностей модулятора добротності від інтенсивності поля фотонів. Знайдено критерії стійкості періодичних коливань, що виникають внаслідок біфуркації Хопфа, побудовано інтервали стійкості для параметрів керування модулятора добротності.

 

 

ЕНЕРГЕТИЧНІ ТА ЧАСТОТНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ДІОДІВ ГАННА НА ОСНОВІ ПОТРІЙНИХ НАПІВПРОВІДНИКІВ А3В5 ЗІ СКЛАДОМ, ЩО ЛІНІЙНО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Аркуша Ю.В., Прохоров Е.Д., Стороженко І.П.

421-425

У широкій смузі частот за допомогою двохтемпературної моделі міждолинного переносу електронів у варизонному напівпровіднику проведені дослідження діодів Ганна на основі різних варизонних напівпровідникових сполучень А3В5(Inx(z)Ga1-x(z)As, Alx(z)Ga1-x(z)As, InP1-x(z)Asx(z)), склад яких в активній зоні лінійно залежить від координати. Визначені критичні частоти генерації, енергетичні та частотні характеристики. Приводиться перелік перспективних для застосування у діодах Ганна варізонних, трійних напівпровідникових сполук А3В5.

 

 

ЧАСТОТНО СТАБІЛІЗОВАНІ НАПІВПРОВІДНИКОВІ ДЖЕРЕЛА ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ КОЛИВАНЬ МІЛІМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ ХВИЛЬ

Касаткін Л.В., Рукін В.П.

426-436

Розглянуто шляхи побудови частотно стабілізованих джерел міліметрового діапазону на основі напівпровідникових діодних та транзисторних генераторів, які діють в режимі автоколивань, множення частоти, синхронізації сигналом субгармоніки. Визначені співвідношення частотної подібності, які дозволяють оцінити досягнуті характеристики стабільності частоти в діапазоні частот. Проведено порівнювальний аналіз стабілізаційних характеристик діодних та транзисторних джерел класів, які розглядаються.

 

 

ТРАЄКТОРНИЙ АНАЛІЗ РУХУ ЗАРЯДЖЕНОЇ ЧАСТКИ ПРИ СПЕЦІАЛЬНІЙ ФОРМІ АНОДНОЇ НАПРУГИ

Копоть М.А., Микитенко А.М.

437-441

Теоретично, застосовуючи траєкторний аналіз у одночастинковому наближенні, розглянуто можливість отримання вторинних електронів у приладах магнетронного типу з холодним катодом. В залежності від форми імпульсу анодної напруги можна отримати енергію первинних електронів, яка буде достатньою для лавинного утворення вторинних електронів.

 

 

КВАЗІОПТИЧНА ШАРОВА КУЛЯ, ЯК РЕЗОНАТОР ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ ДІЕЛЕКТРИЧНОЇ ПРОНИКНОСТІ СИЛЬНО ПОГЛИНАЮЧОЇ РІДИНИ У МІЛІМЕТРОВОМУ ДІАПАЗОНІ

Єременко З.Є.

442-451

Запропоновано новий метод вимірювання діелектричної проникності сильно поглинаючої рідини у міліметровому діапазоні. Метод засновано на використанні шарової кулі в якості резонатору, у якому вимірювана рідина міститься зовні кулі. Діелектричний шар між рідиною і кулею призначений для дозування втрат в резонатор за рахунок сильно поглинаючої рідини. Знайдено та чисельно проаналізовано характеристичні рівняння для власних частот резонатора. Здобуто розподіл електромагнітного поля у резонаторі. Отримано спектральні залежності, досліджено резонансні частоти та добротність резонатора при зміні основних параметрів резонатору та вимірюваної рідини. Знайдено умови для використання резонатора як вимірюваної комірки для визначення діелектричної проникності сильно поглинаючої рідини. Здобуто оптимальні розміри резонатору та робоча мода коливань для забезпечення максимальної чутливості методу вимірювання комплексної діелектричної проникності рідини.

 

 

ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ РЛС ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ ПІД ЗАВАЛАМИ

Вязьмітінов І.А., Мірошниченко Є.І., Ситнік О.В.

452-462

Обґрунтовані основні вимоги до характеристик РЛС з точки зору умов поширення радіохвиль на коротких, неоднорідних за складом трасах, розглянуті проблеми вибору структур радіолокаційних станцій, призначених для виявлення живих людей під завалами будинків. Велика кількість потужних завад, при наявності яких доводиться працювати системам подібного роду, обумовлює вимоги до випромінюваних сигналів. Мультиплікативні перешкоди ускладнюють створення оптимальних алгоритмів обробки відбитків сигналів від об’єктів. Застосування сигналів з великою базою і складним видом модуляції вимагає створення апаратурних засобів, що забезпечують прецизійну точність формування та обробки сигналу. Дослідження помилок, внесених у сигнал на етапі його формування, і їхніх впливів на результуючі характеристики системи в цілому показали можливість постановки компромісних вимог до розроблюваної апаратури й одержання компромісних варіантів її побудови. Обговорюються переваги і недоліки варіантів обробки сигналів, що використовуються у РЛС виявлення людей під завалами. Подано результати експериментів i моделювання.

 

 

КВАЗІОПТИЧНИЙ ПОЛЯРИЗАЦІЙНИЙ ФАЗООБЕРТАЧ ТЕРАГЕРЦОВОГО ДІАПАЗОНУ ЧАСТОТ З ФАЗОВИМИ СЕКЦІЯМИ ІЗ КРИСТАЛІЧНОГО КВАРЦУ

В.І.Безбородов, В.К.Кісельов, Є.М.Кулешов, М.С.Яновський

463-465

Розглянуто поляризаційний фазообертач для квазіоптичної лінії передачі з фазовими секціями з кристалічного кварцу і поляризаторами, які виконані на основі частоперіодних дротових граток. Фазообретач призначено для роботи у терагерцовому діапазоні, його дослідження проведено на частоті f0 = 0,89 ТГц. Розглянуто вплив відхилення диференційного фазового зсуву в секціях на похибку фазообертача. У смузі частот ± 15% f0 вона складає ±.

 

 

РІЗНИЦЕВІ БАЗИСИ ДЛЯ ГЕКСАГОНАЛЬНИХ РЕШІТОК

Копилович Л.Ю.

466-469

Вводиться визначення різницевого базису для гексагональної решiтки як конфігурації елементів, що забезпечує повне покриття певної гексагональної області в площині просторових частот. Побудованo конфігурації, що мають симетрію третього порядку та є різницевими базисами для гексагональних решіток заданого (довільного) радіусу.

 

 

back