2004, том 9, № 3
РЕГУЛЯРИЗАЦІЯ КРАЙОВОЇ ЗАДАЧІ ДИФРАКЦІЇ ДОВІЛЬНОЇ СКАЛЯРНОЇ ХВИЛІ НА СФЕРИЧНОМУ СЕГМЕНТІ. ЗАДАЧА НЕЙМАНА
Свіщьов Ю.В.
479-489
Розглядається задача дифракції довільної скалярної хвилі на сферичному екрані з круговим отвором (задача Неймана). Досліджені резонансні та розсіяні характеристики задачі дифракції плоскої хвилі на структурі, що розглядається. Зокрема, знайдено явище міжтиповогу зв’язку коливань у сфері з круговим отвором.
ПРО МОЖЛИВІСТЬ ЧИСТОЇ КОНВЕРСІЇ ТЕ1-ХВИЛІ В ТЕ2 АБОТЕ3 НА КАСКАДІ З ТРЬОХ СТРІЧКОВИХ ДІАФРАГМ
Щербак В.В.
490-495
Досліджено резонансні режими розсіювання хвиль на каскаді неоднакових тонких багатострiчкових діафрагм у регулярному (прямокутному або круглому) хвилеводі. Доведено можливість чистого перетворення енергії основної ТЕ1-хвилі в ТЕ2 або ТЕ3-хвилю трьома діафрагмами, включаючи одержання плосковершинних частотних характеристик конверсії мод. Знайдено нетривіальні перестроювання каскаду на чисте зворотне перетворення мод.
СПЕКТРАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ ДИСКОВОГО КВАЗІОПТИЧНОГО ДІЕЛЕКТРИЧНОГО РЕЗОНАТОРА З НЕОДНОРІДНІСТЮ У ВИГЛЯДІ КАПІЛЯРА З ВОДОЮ
Лаврінович О.А., Філіпов Ю.Ф., Черпак М.Т.
496-502
Наведено результати експериментальних досліджень та теоретичного аналізу спектральних характеристик HE – коливань типу шепочучої галереї у дисковому квазіоптичному діелектричному резонаторі (КДР) з неоднорідністю. Неоднорідність обумовлена розміщенням капіляра у напрямку, паралельному осі резонатора. При заповненні його рідиною або металевим провідником спостерігається зсув частоти відносно частоти резонатора з пустим капіляром. Виявлено, що характер поведінки власної частоти КДР з різними рідинами залежить від діаметра капіляра. Так, при d < 0,65 мм хід залежності частоти КДР з водою та спиртом співпадає. Однак, при d > 1,0 мм частотний зсув для води змінює знак. При подальшому збільшенні d характер поведінки залежності частотного зсуву для резонатора з водою подібний до характеру поведінки зсуву для того ж резонатора з металом.
ДИФРАКЦІЯ СВІТЛА НА ДВОХ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ХВИЛЯХ ІЗ РІЗНИМИ ЧАСТОТАМИ
Купченко Л.Ф., Рибалка Г.В., Ефімова О.В.
503-508
Із використанням методу безперервних дробів одержані аналітичні вирази для амплітуд складових першого і нульового порядків бреггівської дифракції при взаємодії світлової хвилі з двома ультразвуковими хвилями, відмінними за частотою. Побудовані графіки, що ілюструють ефект конкуренції дифрагованих мод при зміні амплітуд кожної з двох ультразвукових хвиль. Встановлено, що збільшення хвильового параметра Кляйна-Кука призводить до збільшення крутизни досліджуваних залежностей.
ПОВЕРХНЕВІ СТРУМИ ЗБУДЖЕНІ Е-ПОЛЯРИЗОВАНОЮ ХВИЛЕЮ НА КРИВОЛІНІЙНИХ СТРІЧКАХ
Кошовий Г.І.
509-514
Задача розсіювання Е-поляризованої електромагнітної хвилі циліндричною стрічкою, поперечний перетин якої є дуга гладкої кривої, приведена до сингулярного інтегрального рівняння першого роду відносно густини поверхневих струмів. Отримане рівняння зручне як для застосування методу механічних квадратур, так і для перетворення його до рівняння другого роду за методом регуляризації. Досліджується широкий клас дуг, до якого входять поряд з дугами парабол досить складні дуги, що мають багато екстремальних точок. Окрім загальної динамічної моделі задачі пропонується квазістатична модель, що допускає простий явний розв’язок. Проводиться чисельний розрахунок та порівняння результатів.
ВИКОРИСТАННЯ ВІДБИТИХ ВІД МОРСЬКОЇ ПОВЕРХНІ СИГНАЛІВ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ДАЛЬНОСТІ ДІЇ СУДНОВИХ НАВІГАЦІЙНИХ РЛС САНТИМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ
Миценко І.М., Хоменко С.І.
515-519
Встановлено експериментальну залежність між дальністю спостереження відбитків від морської поверхні (зона „засвітки”) і дальністю виявлення надводного об’єкта в сантиметровому діапазоні радіохвиль. Запропоновано методіку діагнозу дальності дії судових навігаційних РЛС за межею радіогоризонта. Зіставлені результати діагнозу дальності дії з реальними даними, одержаними експериментально в різних районах Мирового океану.
ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИЯВЛЕННЯ МАЛОРОЗМІРНИХ НАДВОДНИХ ОБ’ЄКТІВ З ВИКОРИСТАННЯМ КРИТЕРІЮ КУТОВОГО ШУМУ
Луценко В.І.
520-534
Вивчені статистичні характеристики флуктуацій кутів приходу сигналів, розсіяних малорозмірними надводними об‘єктами, морською поверхнею та опадами. Запропоновані алгоритми виявлення об’єктів, які використовують інформацію про кути приходу прийнятого сигналу, та досліджена їх ефективність. Показана принципова можливість використання особливостей кутового шуму цілей та пасивних завад, які пов‘язані з зворотним відбиттям від моря, та опадів для підвищення ефективності виявлення надводних об’єктів.
ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ДІЕЛЕКТРОМЕТРІЇ ДЛЯ ОЦІНКИ КОМПОНЕНТНОГО СКЛАДУ ГАЗОВИХ СУМІШЕЙ
Бєлов Є. М., Іванов В. К., Кривенко Є. В., Луценко В. І., Прудкій В. Л., Хлопов Г. І., Хоменко С. І.
535-540
Досліджені діелектричні характеристики газо-повітрянных сумішей при різному тиску. Були отримані дані по поляризуємостям газу і повітря. Показана принципова можливість визначення по діелектричним характеристикам компонентного складу газових сумішей. Запропонований підхід може використовуватися для оцінки вологовмісту у газі, що транспортується.
МІНЛИВІСТЬ ХАРАКТЕРИСТИК GPS, ЩО РОЗПОВСЮДЖУЮТЬСЯ В ПРИВОДНОМУ ШАРІ АТМОСФЕРИ
Замараєв В.Б., Кабанов В.О., Моргун Г.М., Синицький В.Б.
541-548
Приведені результати експериментів по спостереженню заходів супутників GPS над морем. Обговорюються особливості інтерференційних залежностей реалізацій сигналів в різних умовах, що визначаються ефектами тропосферної рефракції та морського хвилювання. Показано, що максимальна кутова мінливість реалізацій, що обумовлена рефракційними ефектами, притаманна точці заходу та першим нижнім мінімумам інтерференційної структури. Оцінюється вплив сезонних варіацій величини приземного коефіцієнта заломлення тропосфери на варіації положень точки заходу.
МЕЖОВІ МАГНЕТОПЛАЗМОНИ У СКІНЧЕННОМУ МАСИВІ СМУГ ДВОВИМІРНОГО ЕЛЕКТРОННОГО ГАЗУ
Білецький М.М., Блудов Ю.В.
549-555
Теоретично досліджено крайові магнетоплазмони у двовимірному електронному газі, який складається зі скінченної кількості смуг, розташованих на рівній відстані одна від одної. Були розглянуті два випадки: упорядкований масив смуг двовимірного електронного газу з рівною концентрацією електронів в усіх смугах та слабкорозупорядкований масив, у якому концентрація електронів в одній із смуг (дефектній смузі) відрізнялася від концентрації електронів у решті смуг. Показано, що спектр межових магнетоплазмонів містить у собі нескінченну кількість видів мод, які відрізняються один від одного розподілом електромагнітного поля поперек смуг. Передбачена аномальна дисперсія межових магнетоплазмонів вищих видів мод у довгохвильовій області спектру. Для слабкорозупорядкованого масива смуг двовимірного електронного газу знайдено існування локальних мод межових магнетоплазмонів кожного виду, властивості яких відрізняються від властивостей решти мод межових магнетоплазмонів. У випадку, коли дефектна смуга розташована усередині масиву, показано існування таких мод межових магнетоплазмонів, частота яких не залежить від параметрів дефектної смуги.
ДО ОБЧИСЛЕННЯ СИЛИ, ДІЮЧОЇ НА ЗАРЯД, ЩО РУХАЄТЬСЯ, В ЦИЛІНДРИЧНІЙ КАМЕРІ ДРЕЙФУ
Ільєнко К.В., Горбик Г.М., Яценко Т.Ю.
556-561
Із використанням кулонівської калібровки методом функції Гріна аналітично розраховано розподіл потенціалу та густину наведених зарядів на стінках циліндричної ідеально провідної камері дрейфу, які створюються слабкорелятивістським точковим зарядом, що рухається. В квазіелектростатичному наближенні вирахувана сила, яка діє на точковий заряд з боку наведених ним зарядів на стінках камери дрейфу, як функція радіальної відстані від вісі камери. Побудовано інтерполяційні вирази для сили. Отримані результати дозволяють оцінювати вплив стінок камери дрейфу на динаміку пучків заряджених частинок, що рухаються у складних електромагнітних полях, при розрахунках методом крупних частинок.
ПРО МОЖЛИВИЙ МЕХАНІЗМ СПОНТАННОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ З НЕРЕЛЯТИВІСТСЬКОГО ПУЧКА ВІЛЬНИХ ЕЛЕКТРОНІВ В ОНДУЛЯТОРІ МОЦА
Кулешів О.М., Пивоварова О.Г., Єфімов. Б.П.
562-566
Подано експериментальні результати з фокусування та транспортування електронного пучка з малою кінетичною енергією через ондулятор Моца. Показано, що використання зовнішнього ведучого магнітного поля покращує умови вводу пучка в систему та впливає на інтенсивність спонтанного випромінення. У режимі великої густини струму виявлено резонансне розсіяння хвиль густини просторового заряду на періодичних неоднорідностях магнітного поля ондулятора. Розглянуто можливий вплив черенковського механізму на резонансне випромінення ондулярной системи.
РЕЗОНАНСНЕ ОПТИЧНЕ ПРОСВІТЛЕННЯ МЕТАЛЕВИХ ПЛІВОК З ПЕРІОДИЧНОЮ МОДУЛЯЦІЄЮ
Кац А.В., Никитин А.Ю., Нестеров М.Л., Блудов Ю.В.
567-579
Зображено детальний теоретичний аналіз тунелірування світла крізь металеву плівку (з суттєво меншою ніж глибина скін-шару товщиною) зі слабкою модуляцією параметрів (діелектричної проникності та рельєфу поверхні) з урахуванням поглинання. Завдяки періодичності при визначеному співвідношенні між кутом падіння, просторовим періодом модуляції та довжиною хвилі виникає процес трансформації фотонів падаючої хвилі у поверхневі плазмон-поляритони (класичною мовою – резонансне збудження симетричних та антисиметричних плазмон-поляритонних мод), що призводить до суттєвої зміни коефіцієнтів відбивання та проходження. Досліджені випадки похилого та нормального падіння, які відповідають резонансам різної кратності (відокремленому, подвійному та четверному). Виявлено, що навіть в умовах слабкої модуляції має місце ефект практично повного просвітлення плівки (в умовах практично повністю непрозорої немодульованої плівки). Систематичне використання малих параметрів дозволило представити результати у зручному аналітичному вигляді. Знайдені оптимальні комбінації параметрів (товщина плівки, глибина модуляції та ін.), які відповідають максимальному проходженню. Результати представляють суттєвий інтерес у зв’язку з задачами оптичної передачі та обробки інформації, зокрема для задач розробки оптичних наночипів.
РЕЗОНАТОРНА СИСТЕМА МАГНЕТРОНУ ІЗ КОМІРКАМИ СКЛАДНОГО ПОПЕРЕЧНОГО ПЕРЕТИНУ
Терехін С.М., Хорунжий М.О., Кошпарьонок В.М.
580-583
Опрацьовані та реалізовані у вигляді програмових засобів алгоритми розрахунку характеристичних рівнянь магнетронів із резонаторними комірками складного поперечного перетину. На основі створених математичних моделей досліджується спектр видів коливань магнетрона із системою рівних резонаторів типу 'сектор-сектор'. Проаналізовані деякі переваги застосування магнетронів із комірками складного поперечного перетину.
БІСТАБІЛЬНІСТЬ ТА ПЕРЕХІДНІ ПРОЦЕСИ У ТРИРІВНЕВІЙ ФАЗЕРНІЙ СИСТЕМІ, ЩО НАСИЧУЄТЬСЯ СТОЯЧИМ ПОЛЕМ НАКАЧКИ ТА БІЖУЧОЮ ХВИЛЕЮ СИГНАЛУ
Д. М. Маковецький
584-595
Досліджені нестаціонарні процеси у трирівневій активній парамагнітній системі фазера за умов, коли утворення гілок (бі-стабільність) інверсійних станів виникає нижче порога самозбудження фононної генерації. Показано, що характер утворення гілок інверсійних станів та перехідні процеси у такій системі істотно залежать не тільки від інтенсивності гіперзвукового сигналу, що було встановлено раніше, але і від частоти модуляції сигналу. Виявлені вузькі нелінійні резонанси та критичне сповільнення перехідних процесів при одночасному насиченні спін-системи стоячим електромагнітним полем накачки та біжучою хвилею гіперзвукового сигналу.
ПРИСТРОЇ ДЛЯ ПЕРЕМИКАННЯ ТА МОДУЛЯЦІЇ НВЧ ПОТУЖНОСТІ В МІЛІМЕТРОВОМУ ДІАПАЗОНІ
Карушкин Н.Ф.
596-602
Представлено результати досліджень і розробки напівпровідникових пристроїв для керування потужністю у короткохвильовій частині НВЧ діапазону з використанням p-i-n–діодів зосереджу вального та розподільного типів.
ДВОРІВНЕВИЙ РЕЗОНАНСНО-ТУНЕЛЬНИЙ ДІОД З ТУНЕЛЬНИМ АНОДОМ
О. В. Боцула, Є. Д. Прохоров
603-607
Розглядається резонансно-тунельний діод із двома рівнями в квантовій ямі з анодом у вигляді тунельного діода, що ввімкнуто в прямому напрямку Це приводить до того, що вольтамперні характеристики діода мають три ділянки з негативною диференціальною провідністю (ОДП). Для цих ділянок визначені ефективності генерації і частотний діапазон роботи, що при зазначених у статті параметрах простирається до 1000 ГГц.
СПІРАЛЬНІ ВИБУХОВОМАГНІТНІ ПРИСТРОЇ
Пузанов О. О., Сошенко В. А.
608-614
Розглядається історія появи спіральних вибуховомагнітних генераторів і пристроїв на їх основі, здійснюється порівнювання відомих конструкцій.
ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРОДИНАМІЧНИХ ПАРАМЕТРІВ ОДНОВИМІРНИХ ДРОТЯНИХ РЕШІТОК У СУБМІЛІМЕТРОВОМУ ДІАПАЗОН
Каменів Ю. Ю., Масалов С. О., Филимонова Г. О.
615-618
Запропоновано спосіб визначення пропускання та фазового зсуву хвилі, яка пройшла крізь одновимірну дротяну решітку при нормальному падінні поля на решітку. Спосіб ґрунтується на застосуванні решітки, яка вимірюється, як вихідного дзеркала лазерного резонатора з одного боку, та 90°-го двогранного дзеркала - з іншого. Експериментально проведені вимірювання для різних решіток за допомогою субміліметрового HCN лазера (l = 337 мкм) та порівняння з теоретичними розрахунками.
РАДІОМЕТРИЧНІ ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ТЕРАПЕВТО-ДІАГНОСТИЧНОЇ КВЧ АПАРАТУРИ З ВИКОРИСТАННЯМ ВЛАСНИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ БІООБ’ЕКТІВ
Плаксін С. В., Соколовський С. И.
619-624
Представлені радіометричні принципи побудови терапевто-діагностичної КВЧ апаратури на основі ефектів взаємодії висококогерентних електромагнітних полів з полями, випромінюваними біооб'єктами.