back 2010-2

 

2010, том 15, 1

 

 

 

ЩІЛИННИЙ ВИПРОМІНЮВАЧ У КОАКСІАЛЬНІЙ ЛІНІЇ

В. О. Катрич, В. О. Лященко, М. В. Медведєв

7-16

За допомогою методу магніторушійних сил вирішена задача про характеристики щілини, прорізаної у зовнішньому провіднику коаксіальної лінії, у широкому діапазоні довжин хвиль, враховуючи багатомодовий режим. Досліджено амплітуди просторових гармонік у функції розподілу тангенціальної складової електричного поля на поверхні щілини. Вивчено залежності коефіцієнтів випромінювання та відбиття щілини від її розмірів, геометричних параметрів коаксіальної лінії та величин діелектричних проникностей діелектриків, що заповнюють внутрішній і зовнішній простір коаксіальної лінії.

 

 

МЕТОД ЧАСТКОВИХ ОБЛАСТЕЙ З УРАХУВАННЯМ ОСОБЛИВОСТЕЙ У ВНУТРІШНІХ ЗАДАЧАХ ІЗ ДОВІЛЬНИМИ КУСКОВО-КООРДИНАТНИМИ МЕЖАМИ

ЧАСТИНА 1. СПЕКТРИ ВЛАСНИХ ХВИЛЬ ОРТОГОННИХ ХВИЛЕВОДІВ

С. А. Приколотiн, А. О. Кириленко

17-29

Описано узагальнений метод знаходження модового базису порожніх хвилеводів складного поперечного розрізу з довільними кусково-координатними межами, що ґрунтується на врахуванні особливостей поля поблизу сингулярностей меж. Серед розглянутих об’єктів: П- і Н-хвилеводи, із Т-об-разною пластиною і багатоканавчаті, прості та складні хрестообразні, прямокутні коаксіальні і з перерізом у вигляді півкільця та інші, що є структурними елементами багатьох   ефектродинамічних об’єктів. Описано всі етапи алгоритму реалізації узагальненого методу часткових областей з урахуванням особливостей поля від пошуку повного спектру критичних частот до поперечних полів власних хвиль, що робить можливим розгляд складних векторних задач розсіяння в хвилеводах і перфорованих екранах. Наведено розподіли поперечних електричних полів для нижчих і вищих мод деяких «екзотичних» хвилеводів, що демонструють ефективність створених обчислювальних процедур.

 

 

РОЗСІЮВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ РЕЗОНАНСНИХ РАМКОВИХ ЩІЛИННИХ ВИПРОМІНЮВАЧІВ ДЛЯ ЦИЛІНДРИЧНОЇ МІКРОСМУЖКОВОЇ АНТЕНИ

О. Є. Свєженцев, В. В. Крижановський

30-34

Виконано розрахунки радіолокаційного перетину розсіяння циліндричної мікросмужкової антени з новими рамковими смужковими випромінювачами зі щілиною. Вивчено резонансні властивості окремого і зв’язаних рамкових смужкових випромінювачів зі щілиною. Виконано розрахунки амплітудного й фазового розподілів щільності поверхневого току на випромінювачах. Показано, що резонансні частоти запропонованих рамкових смужкових випромінювачів зі щілиною дуже зсунуті в низькочастотну область порівняно з характерними частотами випромінювачів прямокутно-циліндричної форми. Доведено перспективність застосування даних випромінювачів у малогабаритних мікросмужкових антенах, у тому числі в більш короткохвильових діапазонах. 

 

 

ВИКОРИСТАННЯ ВІДБИТИХ ВІД МОРСЬКОЇ ПОВЕРХНІ СИГНАЛІВ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ УМОВ ПОШИРЕННЯ РАДІОХВИЛЬ САНТИМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ

І. М. Миценко, С. І. Хоменко

35-42

Приведено огляд робіт з проблеми досліджень. Визначені експериментальні середня та питома ефективні площі розсіяння для граничних відстаней виявлення відбитків від морської поверхні за різних умов поширення радіохвиль сантиметрового (см) діапазону. При цьому головну увагу приділено заобрійній області. Установлено зв’язок для заобрійної радіолокаційної станції між розміром зони «засвітки» і дальністю виявлення надводних об’єктів. Зроблено висновки, що відбиття від морської поверхні може бути використано для оперативної діагностики умов поширення радіохвиль см діапазону в заобрійній області.

 

 

ПРО ВПЛИВ ЛІНІЇ ГОРИЗОНТУ НА ВИМІРЮВАННЯ ТРОПОСФЕРНОЇ РЕФРАКЦІЇ ПО РАДІОЗАХОДАХ СУПУТНИКІВ GPS НАД СУШЕЮ

В. Б. Синицький

43-50

Приведено результати натурних вимірювань кутів радіозаходу супутників GPS над поверхнею суші. Показано можливість відділення ефектів, зв’язаних з нерівною лінією горизонту, від змінної складової, обумовленої сезонною мінливістю характеристик тропосферної рефракції. При статистичній обробці використовується властивість синхронності орбіт супутників GPS, що сприяє групуванню даних на фіксованих азимуальних напрямках.

 

 

ДВОЧАСТОТНЕ ЗОНДУВАННЯ ПОЛІДИСПЕРСНИХ ТВЕРДИХ АЕРОЗОЛІВ

Р. Кньохель, А. М. Лінкова, О. Л. Теплюк, Г. І. Хлопов, К. Шенеманн

51-61

Розглядається метод двочастотного дистанційного зондування полідисперсного потоку частинок твердих аерозолів для оцінки їх розмірів. Наведено результати чисельного моделювання, що дозволяє оцінити межі застосованості методу та вплив полідисперсності розсіювального середовища. Подано результати розробки вимірювального стенду та дані моделювання твердих аерозолів за допомогою каліброваних частинок морського піску.

 

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ШУМОВОГО РАДІОЛОКАТОРА З СИНТЕЗУВАННЯМ СПЕКТРА ЗОНДУВАЛЬНОГО СИГНАЛУ

К. О. Лукін, А. А. Могила, В. П. Паламарчук, А. В. Кравчук, Б. С. Черній

62-71

Приведено результати розробки і експериментального дослідження шумового радіолокатора з синтезованим спектром сигналу в дециметровому діапазоні довжин радіо-хвиль. Досліджувалися поведінка фази синтезованого шумового сигналу при покроковій перестройці несучої частоти, швидкодія, спектральні характеристики зондуючого сигналу, вихідний сигнал квадратурного детектора, оцінювався профіль дальності. Експериментально показана можливість локалізації по дальності заданої зони простору спільно з розрізненням по дальності та вимірюванням дальності цілі в межах цієї зони при використанні зондуючих шумових сигналів із синтезованим спектром.

 

 

ПАСИВНА КОГЕРЕНТНА РАДІОЛОКАЦІЯ В КОРОТКОВОЛНОВОМУ ДІАПАЗОНІ

ЧАСТИНА 1. ВИЯВЛЕННЯ ПОВІТРЯНИХ ЦІЛЕЙ

О. В. Вічкань, П. О. Мельяновський, А. І. Шуть

72-77

Розглянуто фізичні принципи, енергетика та структура пасивної короткохвильової радіолокаційної станції (РЛС). Надано теоретичну оцінку максимальної дальності дії пасивної двопозиційної РЛС по повітряним цілям.

 

 

МОДЕЛЬ ЗБУРЕНЬ ГЛОБАЛЬНОГО ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО РЕЗОНАНСУ ПІД ЧАС СПЛЕСКУ ПОЗАГАЛАКТИЧНОГО ГАММА-ВИПРОМІНЮВАННЯ 27 ГРУДНЯ 2004 р.

О. П. Ніколаєнко, М. Хайакава

78-85

Моделюється та дискутується можливе виявлення в записах шумановського резонансу гігантського позагалактичного спалаху гамма-випромінювання, що відбувся в сузір’ї Лебедя (SGR 1806-20). Показано, що модифікація нижньої іоносфери на денному боці Землі може викликати різку зміну спектрів потужності глобального електромагнітного резонансу. Модифікації спектру поступово зменшуються, таким чином, звична картина відновлюється через деякий час після сплеску і збурення зникають. Пропонується спосіб вимірювань, що підкреслює ефект гам-сплеску.

 

 

КУТОВІ ВИБІРНІ ВЛАСТИВОСТІ ОДНОМІРНИХ АНІЗОТРОПНИХ ФОТОННИХ КРИСТАЛІВ

К. А. Витовтов, А. Д. Архіпов

86-90

Розглядається одновимірний анізотропний фотонний кристал з довільним напрямком вісі анізотропії. Досліджено залежність коефіцієнтів відбиття від кута падіння плоскої гармонічної хвилі на плоско паралельну пластину. Знайдені параметри кристалу, за яких мінімум відбиття спостерігається поблизу нульового кута падіння. Отримано резонансні характеристики відбиття в площині кутів падіння. Запропоновано їх використання у якості формувачів діаграм спрямованості оптичних випромінювачів.

 

 

ВПЛИВ ПАРАМЕТРІВ ПРИКАТОДНОЇ ОБЛАСТІ В ДІОДІ З КАТОДНИМ СТАТИЧНИМ ДОМЕНОМ НА ПОРІГ ГЕНЕРАЦІЇ НВЧ-ШУМУ

Е. Д. Прохоров, О. В. Боцула, С. Б. Cоколов

91-95

Розглядається діод, у якому при визначених  умовах утворюється катодний статичний домен. У ньому при великих напругах може розвиватися ударна іонізація, яка приводить до лавинно-пролітного ефекту й виникнення шумової генерації в см і мм діапазонах. Показано, як впливають на вольтамперні характеристики діода з катодним статичним доменом параметри прикатодної слаболегованої області – низькопольова рухливість електронів і дірок, дрейфова швидкість насичення електронів і дірок, легування прикатодної області хромом.

 

 

РЕЗОНАНСНЕ ДИФРАКЦІЙНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ХВИЛЬ ЕЛЕКТРОННИМ ПУЧКОМ ПОБЛИЗУ ВІДБИВНОЇ ҐРАТКИ З МЕТАМАТЕРІАЛОМ

О. П. Кусайкін, П. М. Мележик, А. Ю. Поєдинчук

96-102

Методом зшивання вирішена задача дифракції пласкої неоднорідної Н-поляризованої хвилі, породженої модульованим електронним потоком, на періодичній відбивній ґратці, канавки якої заповнені метаматеріалом, що має негативну діелектричну проникність із частотною дисперсією. Виявлено ефект резонансного випромінювання електромагнітних хвиль такою структурою, визначено умови його проявлення.

 

 

НЕЛІНІЙНА ТЕОРІЯ ГЕНЕРУВАННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ХВИЛЬ ЕЛЕКТРОНАМИ В ПОЛІ ЗАРЯДЖЕНОЇ НИТКИ

Ю. В. Кириченко, І. М. Оніщенко

103-110

Розвинуто нелінійну теорію генерування електромагнітних хвиль в орбітроні. Побудовано й чисельно розв’язано систему рівнянь, до якої належать рівняння збудження та руху електронів, що здійснюють двовимірний рух у площині r, j,  в полі зарядженої нитки. Показано, що механізм обміну енергією електрона з хвилею в орбітроні та магнетроні мають багато спільного. Для фіксованих параметрів орбітрона щільність електронів у просторі взаємодії має оптимальне значення з точки зору енергії, що генерується, і електронної ККД. Достатньо точний опис процесу збудження хвиль в орбітроні можна отримати за допомогою однієї тільки власної гармоніки.

 

 

БАГАТОПУЧКОВИЙ ДВОКАСКАДНИЙ ПОМНОЖУВАЧ ЧАСТОТИ О-ТИПУ

Є. М. Одаренко

111-118

Проведено теоретичне дослідження помноження частоти в гібридному електронному приладі О-типу з багатопучковою електронно-оптичною системою. Для аналізу використовується багатовимірна нелінійна теорія двокаскадних приладів із тривалою взаємодією. Встановлено фізичні причини підвищення ефективності взаємодії при формуванні заданого розподілу початкових швидкостей парціальних потоків багатошарового електронного пучка.

 

 

ГЕНЕРАЦІЯ ВИЩИХ ГАРМОНІК У ГЕНЕРАТОРАХ ДИФРАКЦІЙНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

В. Г. Курін

119-122

Показано, що робота досліджуваного генератора в режимі генерації 2-ї гармоніки фізично еквівалентна роботі генератора на 2-й часовій гармоніці з подальшим підсиленням сигналу в просторі взаємодії цього ж приладу. Саме в ефекті підсилення є перевага роботи генераторів у режимі генерації, зокрема, 2-ї гармоніки порівняно з його роботою на «чисто» часових (у режимі множення частоти) або «чисто» просторових гармоніках.

 

 

back 2010-2