2008, том 13, № 2
РЕЗОНАНСИ ВІДБИТТЯ ХВИЛЕВОДНОЇ СЕКЦІЇ З ДВОМА РІЗНОВИСОКИМИ СТРИЖНЯМИ
Kириленко А. O., Кулик Д. Ю., Мосьпан Л. П., Рудь Л. А.
154-158
Досліджено характеристики розсіяння прямокутної хвилеводної секції з двома різновисокими прямокутними стрижнями, розташованими в одному поперечному перерізі хвилевода. Виявлено, що така структура формує частотну характеристику з двома резонансами повного відбиття, частоти та добротність яких можуть контролюватися незалежно.
ЗБУДЖЕННЯ КОЛИВАНЬ ШЕПОЧУЧОЇ ГАЛЕРЕЇ В АНІЗОТРОПНІЙ КУЛІ, РОЗТАШОВАНІЙ В ПОЛІ ХВИЛЕВОДНОГО ВИПРОМІНЮВАЧА
Кириченко О. Я., Когут О. Є.
159-165
Експериментально вивчено можливості та особливості збудження коливань шепочучої галереї в лейкосапфіровому резонаторі у вигляді кулі, яка розташована в полі хвиле водного випромінювача. Визначені умови найбільш ефективного збудження кульового резонатора, що містить одну вісь анізотропії.
МОДЕЛЬНИЙ СИНТЕЗ КОМПРЕСОРІВ ПОТУЖНОСТІ
Кузьмічов І. К., Мележик П. М., Пазинін В. Л., Сіренко К. Ю., Сіренко Ю. К., Шафалюк О. С., Величко Л. Г.
166-172
Розроблено та вперше реалізовано на рівні повної електродинамічної моделі схему синтезу компресорів потужності. Знайдено розв’язки теоретичних задач, що виникають під час побудови таких пристроїв на основі двох послідовно поєднаних аксіально-симетричних відкритих хвилеводних резонаторів („накопичувач + замок”).
ДОСЛІДЖЕННЯ ПОШИРЕННЯ РАДІОХВИЛЬ САНТИМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ ЗА НАЯВНОСТІ ХВИЛЕВОДУ ВИПАРЮВАННЯ
Миценко І. М.
173-177
В районах Світового океану визначені дистанційні залежності множника ослаблення радіохвиль сантиметрового діапазону за наявності хвилеводу випарювання. Встановлено емпіричну залежність між висотою хвилеводу випарювання та величиною множника ослаблення поля прямого сигналу на різних відстанях. Запропоновано методику для визначення основного параметру трас поширення радіохвиль - множника ослаблення, а також її використання для діагнозу та прогнозу дальності дії судових РЛС. Зіставлені результати діагнозу дальності дії з експериментальними даними.
ПРО СПЕКТРИ АМПЛІТУДНИХ ФЛУКТУАЦІЙ РАДІОСИГНАЛІВ ГЕОСТАЦІОНАРНОГО ШТУЧНОГО СУПУТНИКА ЗЕМЛІ
Алексєєв Г. О., Бєлоброва М. В.
178-184
В роботі використані результати вимірювань частотних спектрів амплітудних флуктуацій сигналів СВЧ-джерела трьохсантиметрового діапазону, розташованого на геостаціонарному супутнику Hot Bird, при різних станах тропосфери. Проведено теоретичний аналіз впливу на форму частотних спектрів параметрів просторового спектру неоднородностей, швидкості їх перенесення, дистанційних профілів швидкості і структурної характеристики коефіцієнта заломлення тропо-сфери. Обговорюються можливості радіомоніторингу тропо-сфери по частотних спектрах супутникових радіосигналів.
АНАЛІЗ ОПТИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК АТМОСФЕРНОГО АЕРОЗОЛЮ НАД ЧОРНИМ МОРЕМ З ТРАВНЯ 2006 ПО ВЕРЕСЕНЬ 2007 РР.
Яковлева Д. В., Толкаченко Г. А.
185-189
Проведені вимірювання аерозольної оптичної товщини (аот), вологовмісту і показники ангстрема в севастополі в рамках програми аеronet. Проаналізовані середньодобові і середньомісячні оптичні характеристики аерозолю, а також графіки і гістограми залежностей показника ангстрема від вологовмісту і аот, залежність аерозольної оптичної товщини на 500 нм від вологовмісту, та побудовані спектральні залежності аот. Отримані результати дозволяють виявити регіональні особливості оптичних характеристик атмосферного аерозолю над чорним морем в районі севастополя та їх мінливість з часом.
ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗОННИХ СПЕКТРІВ ПЕРІОДИЧНИХ СТРУКТУР, УТВОРЕНИХ ШАРАМИ РІЗНИХ МАТЕРІАЛІВ У ЗОВНІШНЬОМУ МАГНІТНОМУ ПОЛІ
Булгаков О. О., Ханкіна С. І., Шрамкова О. В., Яковенко В. М.
190-199
Проведено порівняльний аналіз одновимірних періодичних структур, що створені двома повторними шарами: діелектрик–діелектрик, діелектрик–напівпровідник, діелектрик–напівпровідник у магнітному полі, ферит–ферит та повторна послідовність квантових ям. У всіх випадках аналітично та чисельно проведено дослідження фізичних особливостей перелічених структур. Показано, що досліджені властивості можуть бути застосовані на практиці для широкого спектру частот від одиниць гігагерц до сотень терагерц (від сантиметрового до рентгенівського діапазонів довжин хвиль).
ЕВОЛЮЦІЯ ТА ДИНАМІЧНА СТАБІЛІЗАЦІЯ МЕЗОСКОПІЧНИХ ДИСИПАТИВНИХ СТРУКТУР (ОБЕРТОВИХ АВТОХВИЛЬ) З КРАТНИМИ ТОПОЛОГІЧНИМИ ЗАРЯДАМИ У ТРИРІВНЕВИХ ЗБУДЖУВАНИХ СИСТЕМАХ
Маковецький Д. М.
200-213
Робота присвячена комп'ютерному моделюванню еволюції мезоскопічних дисипативних структур (ДС), що виникають у трирівневих збуджуваних системах фазерного типу. Основну увагу приділено вивченню обертових спіральних автохвиль (ОСА), у тому числі стійких ОСА з кратними топологічними зарядами. У наших комп'ютерних експериментах виявлені та детально вивчені розмірні ефекти для таких ОСА. Продемонстрована гіперчутливість до початкових умов для мультистабільної збуджуваної системи, що має просторові атрактори у формі ОСА з різними вищими топологічними зарядами. Вперше виконано моделювання ефекту просторового співіснування регулярних та нерегулярних ДС при повільних перехідних процесах у збуджуваному середовищі (подібний ефект спостерігався нами раніше у реальних експериментах на рубіновому фазері).
РЕЗОНАНСНИЙ МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ТОВЩИН ВАКУУМНО-ОСАДЖЕНИХ ТОНКИХ ПЛІВОК
Кузьмін О. В., Сємєнєнко В. Є., Стєрвоєдов М. Г., Посухов О. С.
214-217
У роботі розглянуто метод визначення товщини плівки та швидкості її нанесення методом кварцового датчика. Встановлено, що за допомогою резонансного методу стає можливим здійснення безперервного контролю товщин тонких плівок у діапазоні 10-100 нм. Визначена структура плівок нікелю та залежність їх товщин від резонансної частоти кварцового кристалу.
ТУНЕЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОНІВ КРІЗЬ НЕСТАЦІОНАРНИЙ ПОТЕНЦІАЛЬНИЙ БАР’ЄР
Абдулкадиров Д. В., Білецький М. М.
218-226
Досліджено тунелювання електронів крізь нестаціо-нарний тунельний бар’єр у наближенні малої амплітуди змінного електричного поля. Визначені умови застосування режиму одноквантових електронних переходів крізь нестаціонарний потенціальний бар’єр. Досліджена залежність щільності високочастотного електронного струму крізь бар’єр від частоти і прикладеної сталої напруги зміщення. Показано, що активна частина щільності високочастотного електронного струму може бути негативною при надбар’єрному проходженні електронів крізь бар’єр.
ПРО РОБОТУ ГЕНЕРАТОРА ДИФРАКЦІЙНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА ВИЩИХ ПРОСТОРОВИХ ГАРМОНІКАХ
Корнєєнков В. К., Курін В. Г.
227-231
Розглянуто вихідні характеристики генератора дифракційного випромінювання, що працює на вищих просторових гармоніках. Приведено порівняння рівнів вихідної потужності та пускових струмів генератора у випадках, коли він працює на -1-й та -2-й просторових гармоніках. Показано, зокрема, перевагу генератора, що працює на -2-й просторовій гармоніці в порівнянні з цим же генератором, що працює на -1-й просторовій гармоніці. Запропоновано фізичну інтерпретацію механізму, який обумовлено реалізацією випадків підвищення ККД генераторів, що працюють на вищих просторових гармоніках.
РЕЖИМ АВТОКОЛИВАНЬ В РІЗКИХ P-N ПЕРЕХОДАХ З ПОСТІЙНИМ ЗВОРОТНИМ ЗМІЩЕННЯМ
Лукін К. О., Максимов П. П.
232-238
Чисельними методами вирішені рівняння дифузійно-дрейфової моделі зворотно зміщених p-n переходів. Дослід-жено режим автоколивань в різких p-n переходах з постійним зворотним зміщенням. Показано, що рівняння дифузійно-дрейфової моделі даних p-n переходів є рівняннями математич-ної моделі автоколивальної системи. Досліджено механізм виникнення автоколивань. Встановлені чинники, що впливають на частоту, амплітуду і спектр автоколивань. Визначено діапазон частот автоколивань в зворотно зміщених p-n перехідах з різного матеріалу.
ПРИЙМАЧ ВИПРОМІНЮВАННЯ МІЛІМЕТРОВОГО ТА СУБМІЛІМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНІВ НА ГАРЯЧИХ ЕЛЕКТРОНАХ
Каменев Ю. Ю., Сизов Ф. Ф., Добровольський В. М.
239-242
Запропоновано болометричний приймач на гарячих носіях заряду міліметрового та субміліметрового випромінювань з прямим детектуванням сигналів, який функціонує при кімнатних або понижених температурах, при яких ще існує в ньому біполярна провідність. Функціювання приймача базується на зміні провідності під впливом випромінювання в біполярній плазмі вузькощілинного напівпровідника. Проведені експерименти продемонстрували можливість реєстрації випромінювання таким приймачем при 300 К та частотах випромінювання n = 0,036, 0,039, 0,055, 0,075, 0,89 та 1,58 ТГц, а також при зниженні температури до -80 С.
СТВОРЕННЯ В МАГНЕТРОНІ НЕ ВИДУ НАЙКРАЩИХ УМОВ ЗБУДЖЕННЯ РОБОЧОГО ВИДУ КОЛИВАНЬ
Гурко О. О., Єрьомка В. Д.
243-248
Проведено аналіз причин обмеження області існування по магнітному полю дублетних видів коливань в періодичних рівнорезонаторних коливальних системах магнетронів міліметрового діапазону довжин хвиль. Запропоновані аналітичні вирази, які описують зв'язок верхньої межі області існування з параметрами коливальної системи та структурою високочастотного поля в просторі взаємодії генераторів. Запропоновано критерій оцінки стійкого збудження робочого виду коливань. Критерієм є величина відношення амплітуд гармонік конкуруючого та робочого видів коливань на радіусі синхронізації робочого виду.
ТЕРАГЕРЦЕВІ НИЗЬКОТЕМПЕРАТУРНІ ПРИЙМАЧІ ДЛЯ КВАЗІОПТИЧНИХ ІНТЕРФЕРОМЕТРІВ
Кісельов В. К., Кононенко В. К., Кулешов Є. М., Нестеров П. К.
249-255
Описано низькотемпературні фотоприймачі терагер-цевого діапазону частот, що призначені для використання у квазіоптичних інтерферометрах, які застосовуються в дослід-женнях високотемпературної термоядерної плазми. Наведено результати вимірювань фазових зсувів та кутів оберту площини поляризації і відповідні похибки вимірювання електронної концентрації плазми.
РЕГІОНАЛЬНИЙ АНАЛІТИЧНИЙ АЛГОРИТМ ВІДНОВЛЕННЯ ПЕРВИННИХ ГІДРООПТИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК МОРСЬКОЇ ВОДИ ЗА СПЕКТРОМ КОЕФІЦІЄНТА ЯСКРАВОСТІ
Корчомкіна О. М., Шибанов Є. Б.
256-262
Використовуваний метод полягає в рішенні зворотної задачі біооптики моря на основі даних спектру коефіцієнта яскравості моря. Нестандартний спосіб параметризації оптичних властивостей морської води, реалізований в ітераційному алгоритмі. Показано, що умова постійності коефіцієнта яскравості на довжині хвилі 400 нм дозволяє стабілізувати роботу алгоритму. Побудовано карти розподілу хлорофілу в районі Південного берега Криму. Одержані величини концентрацій відповідають типовим для прибережних районів Чорного моря в літній період.
ДИНАМІКА ЗАСЕЛЕНОСТІ В АТОМІ ВОДНЮ ПІД ДІЄЮ УЛЬТРАКОРОТКОГО ІМПУЛЬСУ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ
Дербов В. Л., Тепер Н. І.
263-270
Репрезентовані результати дослідження динаміки заселеності в атомі водню під дією ультракороткого лазерного імпульсу. Чисельно вивчається можливість одержання хвильових пакетів рідбергівських станів з великими значеннями орбітального та магнітного квантових чисел в залежності від тривалості та інтенсивності імпульсу. Для того щоб описати взаємодію атома і поля, порівнювались три моделі, а саме: модель яка, має в собі тільки дискретний спектр, модель з резонансним станом і неперервним спектром і модель, яка враховує також нерезонансні стани дискретного спектру, що мають великі значення орбітального й магнітного квантових чисел. Формування хвильового пакету моделюється прямим чисельним рішенням рівняння Шредингера, використовуючи велике число базисних станів як дискретного, так і неперервного спектру. Неперервний спектр апроксимується великим кінцевим числом станів, розділених малими інтегралами хвильового числа. Показано, що роль неперервного спектру є принциповою в динаміці заселеностей і формування хвильового пакету.
ЗМЕНШЕННЯ ОБ'ЄМУ ЗАПИСУВАНИХ ДАНИХ У ШУМОВОМУ РАДАРІ ЗІ СПЕКТРАЛЬНОЮ ОБРОБКОЮ
Лукін К. О., Шиян Ю. А.
271-278
Представлено попередні результати дослідження можливості зменшення об'єму записуваних даних у шумовому радарі з когерентною спектральною обробкою. Показано, що отримання достовірної оцінки обвідної і фази взаємно-кореляційної функції сигналу, що є сумою опорного і відбитого шумових сигналів, можливо при значному зменшенні частоти вибірки. Відмічено, що даний підхід є більш ефективним для вузькосмугових шумових сигналів.