back

2003, том 8, 3

 

 

 

МОДЕЛЮВАННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ҐРАТОК ВИПРОМІНЮВАЧІВ НА ЦИЛІНДРИЧНІЙ ПОВЕРХНІ

Свеженцев О.Є.

319-324

Розглядається задача про збудження фазованих періодичних антенних ґраток із кінцевого числа випромінювачів N, які розміщені на циліндричній круговій діелектричній підкладці, яка оточує круговий металічний циліндр. Збудження вибирається у вигляді N плоских хвиль, які падають синфазно на елементи ґраток. Одержано інтегральне рівняння для знаходження густини поверхневого струму на випромінювачі. Запропоновано ефективний алгоритм для обчислення ядра інтегрального рівняння (функції Гріна). Основна ідея підходу заключається у виділенні особливості функції Гріна на випромінювачі та вкладу поверхневих хвиль у явному вигляді. Як висновок, залишок функції Гріна може бути ефективно розраховано.

 

 

ДВОПІВДИСКОВІ КВАЗИОПТИЧНІ ДІЕЛЕКТРИЧНІ РЕЗОНАТОРИ

Лавринович О.А., Черпак М.Т., Шафорост О.М.

325-330

Досліджується новий різновид квазиоптичного діелектричного резонатора, який подається у вигляді двох діелектричних півдисків з диаметральною щілиною між ними, в якій можуть бути розташовані різні діелектрики. В півдисках при невеликій ширині щілини зберігаються умови для поширення хвилі шепочучої галереї. Приводяться та обговорюються результати вимірювань частотного спектра у восьмиміллiметровому діапазоні хвиль для двох випадків заповнення щілини діелектричним зразком: 1) симетричного та 2) несиметричного з металевим відбивачем. Простежується еволюція спектра резонатора при переході від режиму рухомої хвилі до режиму стоячої хвилі для двох поляризацій хвилі.

 

 

ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ДИФРАКЦІЯ НА МЕТАЛЕВИХ ОБОЛОНКАХ З РОЗГАЛУЖУВАННЯМИ

Гримальський О.В., Лаповок А.Я.

331-337

Розглянута чисельна модель електромагнітного поля, що збуджується тонкими металевими оболонками із складною розгалуженою геометрією. Запропонована технологія побудови розрахункових моделей, які використовують поверхневі та лінійні структури, що випромінюють (пластини, оболонки, стрижні), довільної топології. Наведені чисельні результати (характеристики розсіяння, вхідний імпеданс) для ряду розсіювачів.

 

 

ВПЛИВ ВІТРУ НА ІНТЕНСИВНІСТЬ РАДІОЛОКАЦІЙНИХ ВІДОБРАЖЕНЬ ВІД МОРСЬКОЇ ПОВЕРХНІ

Гутнік В.Г., Шарапов Л.І., Кулємін Г.П., Єфімов В.Б.

338-345

У роботі приведено розрахункові оцінки інтенсивностей зворотного розсіювання радіохвиль морською поверхнею і крапельно-бризковою фракцією. Оцінки отримано для радіохвиль сантиметрового і міліметрового діапазонів при швидкостях вітру до 40 м/с. Проведено їхній порівняльний аналіз і порівняння з експериментальними даними. Показано, що зі скороченням довжини радіохвилі і зі збільшенням швидкості приводного вітру все більшу роль відіграє процес розсіювання на крапельно-бризковій фракції, яка утворюється в результаті обрушення морських хвиль.

 

 

УРАХУВАННЯ БАГАТОПРОМІННОГО ПОШИРЮВАННЯ МІЛІМЕТРОВИХ РАДІОХВИЛЬ ПРИ ПОБУДУВАННІМАПИ НАГЛЯДАННЯ ОБ’ЄКТІВ НАД ЗЕМНОЮ ПОВЕРХНЕЮ

Кулємін Г.П., Тарнавський Є.В.

346-353

Розглянуті особливості урахування впливу багатопромінного поширювання міліметрових радіохвиль в атмосфері поблизу поверхні землі при моделюванні мапи радіолокаційного наглядання об’єктів. Приведені результати моделювання для реальної поверхні землі, які ураховують шерсткість поверхні, рослинність та особливості рельєфа.

 

 

ВПЛИВ ВІДБИТКІВ ВІД МОРСЬКОЇ ПОВЕРХНІ НА ДАЛЬНЄ ТРОПОСФЕРНЕ РОЗСІЯННЯ

Миценко І.М., Зацеркляна А.В., Халамейда Д.Д.

354-356

Оцінюється вплив відбитків від поверхні розділу в зоні прямої видимості на питому ефективну площу розсіювання і загальний об’єм тропосфери, приймаючий участь у створенні розсіяного випромінювання. Для оцінки змін питомої ефективної площі розсіювання використана теорія Вілларса-Вейскопфа. Отримано приблизне значення множника ослаблення для радіохвиль метрового і дециметрового діапазонів. Порівняно результати розрахунку і експерименту.

 

 

ДОБОВІ ВАРІАЦІЇ ПІКОВИХ ЧАСТОТ ШУМАНОВСЬКОГО РЕЗОНАНСУ У ПОРОЖНИНІ ЗЕМЛЯ – ГІРОТРОПНА ІОНОСФЕРА

Ніколаєнко О.П., Рабінович Л.М.

357-365

Наведено результати моделювання шумановського резонансу в порожнині Земля – іоносфера з гіротропною верхньою стінкою. Показано, що вплив анізотропії нижньої іоносфери здатен не тільки привести до відмінності в поточних значеннях пікових частот взаємно перпендикулярних компонент горизонтального магнітного поля, але і до неоднакових добових варіацій цих частот. Використовувалася модель геомагнітного поля у виді «двох напівїжаків», а як джерело коливань розглядався вертикальний електричний диполь, розташований на екваторі.

 

 

ЗБУДЖЕННЯ ІМПУЛЬСІВ ПОВЕРХНЕВИХ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ХВИЛЬ ЕЛЕКТРОННИМИ СГУСТКАМИ, ЩО ПЕРЕТИНАЮТЬ СТРУКТУРУ МЕТАЛ-ДІЕЛЕКТРИК-НАПІВПРОВІДНИК

Аверков Ю.О., Яковенко В.М.

366-373

Досліджено перехідне випромінювання поверхневих електромагнітних імпульсів нерелятивістським електронним згустком, що перетинає структуру метал-діелектрик-напівпровідник. Згусток має вигляд еліпсоїда обертання з рівномірним розподілом заряду по обсязі і рухається уздовж нормалі до даної структури з боку металу. Врахована дисипація енергії випромінювання в напівпровіднику. Показано, що спектр перехідного випромінювання поверхневих хвиль має вид набору швидко спадних осциляцій. Поява максимумів спектральної щільності випромінювання зв'язана з виконанням певних резонансних співвідношень між товщиною діелектричного шару, розмірами згустку, довжиною хвилі випромінювання і довжиною хвилі Ван Кампена. Встановлено, що існують такі значення товщини діелектричного шару, при яких енергія імпульсу і коефіцієнт корисної дії, що являє собою відношення енергії імпульсу до сумарної кінетичної енергії часток згустку, мають максимум.

 

 

МЕТОД КОНФОРМНИХ ВІДОБРАЖЕНЬ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ВИСОКОЧАСТОТНИХ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ В УПОВІЛЬНЮЮЧИХ СИСТЕМАХ. ЧАСТИНА 3. АНАЛІЗ КОНКРЕТНИХ СИСТЕМ

Мильчо М.В.

374-385

Наведені приклади аналізу конкретних уповільнюючих систем: гребінки з екраном та подвійної гребінки. Отримані дисперсійні рівняння та проведено обчислення просторових гармонік поля. Проаналізовано розподіл полів поблизу самої поверхні періодичних структур. Виявлено явище зустрічного руху хвилі на поверхні металевих електродів.

 

 

РОЗРАХУНОК СПЕКТРАЛЬНО-ЧАСОВИХ ХАРАКТЕРИСТИК ВИПРОМІНЮВАННЯ ПЕРЕСТРОЮВАННИХ ЛАЗЕРІВ НА БАРВНИКАХ ІЗ ЛАМПОВОЮ НАКАЧКОЮ

Шевченко В.В.

386-392

Розглянуто задачу формування спектрально-енергетичних характеристик випромінювання імпульсних лазерів на барвниках із ламповою накачкою з урахуванням неоднорідного спектрального розподілу перетинів випромінювання і поглинання. Знайдено залежність довжини хвилі генерації від параметрів активного середовища і резонатора. Показано, що неоднорідний розподіл триплет-триплетного поглинання в селективному резонаторі може призводити до зміни не лише спектральних, але й часових характеристик імпульсу випромінювання.

 

 

ІНВАРІАНТНІ ПЕРЕТВОРЕННЯ В ТЕОРІЇ ІДЕНТИФІКАЦІЇ

Ситнік О.В.

393-403

Розглядається узагальнений підхід до рішення задач ідентифікації стану природних середовищ і об'єктів з використанням інваріантних моделей. Розглядаються шляхи і методика синтезу моделей з використанням апарата тензорного аналізу. Основою такого підходу служить можливість представлення фізичного об'єкта у всіляких його проявах стосовно зовнішнього середовища у вигляді деякої складної системи. Кожен елемент цієї системи зіставляється з заздалегідь описаним класом. Причому рівняння досліджуваної складної системи будуються, використовуючи всі співвідношення між потоками, величинами і процесами, що протікають у системі, у тому числі такі, котрі виявляються зайвими, надлишковими при синтезі моделей класичними методами. В основу методу побудови функціональних підсистем об¢єктно орієнтованих моделей покладений підхід, заснований на перетворенні, що зв'язує простір сигналів і простір спектрів параметрів об'єкта. Розглянуто лінійний чи нелінійний випадок і шляхом ряду послідовних перетворень координат вихідного простору отримана конфігурація моделі, що забезпечує мінімум утрат при ухваленні рішення щодо об'єкта.

 

 

МЕТОД ІМІТАЦІЇ СТОХАСТИЧНИХ ДЖЕРЕЛ

С.А.Кривенко

404-409

Описано метод імітації, який може бути реалізований за допомогою мікропроцесорів. Структурна схема імітатора містить такі модулі: генератор псевдовипадкової послідовності, блок RPE декодування, блок фільтра довгочасного синтезу, блок фільтра короткочасного синтезу, блок пост обробки.

 

 

ТЕХНІКА ШВИДКОГО ПІДСУМОВУВАННЯ ДАЛЕКОДІЮЧИХ СИЛ МІЖЧАСКОВОЇ ВЗАЄМОДІЇ У ЗАДАЧІ N ТІЛ

Шевченко І.М., Крижанівський В.Г.

410-419

Повідомлено про ефективний метод розрахунку сил взаємодії у задачі N тіл, котрий дозволяє за час  проводити аналіз поведінки таких гуртів часток, для котрих використання метода прямого підсумовування потребує дуже великого часу розрахунку. Порівняно з іншими методами аналогічного призначення він має переваги, які є важливими при моделюванні колективних процесів в напівпровідникових приладах методом часток.

 

 

КВАЗІОПТИЧНІ ІНТЕРФЕРОМЕТРИ З ПІДВИЩЕНОЮ ФАЗОВОЮ ЧУТЛИВІСТЮ

Нестеров П.К.

420-425

Описано квазіоптичні інтерферометри, які призначені для визначення електронної концентрації плазми (ne) шляхом зондування її субміліметровими хвилями та вимірювання фазового зсуву (j) хвилі, що пройшла через плазму, який обумовлений зміною її ne. Інтерферометри виконані на базі порожнистого діелектричного променеводу та радіовимірювальних квазіоптичних пристроїв. Запропоновані схеми дозволяють підвищити точність визначення ne в тих випадках, коли j, що вимірюються відомими інтерферометрами, складають одиниці або десятки градусів

 

 

ПЛАНАРНИЙ МНОЖУВАЧ ЧАСТОТИ МІЛІМЕТРОВОГО ДИАПАЗОНУ

Єрмак Г.П., Кочергін В.П., Купріянов П.В.

426-428

Поданi результати экспериментальних дослiджень планарного перемножувача частоти мiллiметрового диапазона, разробленного на основi варісторного дiода с бар’єром Шоттки. Планарна схема перемножувача виконана на фторопластовій підложці і розташована у розрізі хвилєводного блока, який має вхідний і вихідний хвилєводні канали. Усі елименти схеми: копланарні щілинні переходи, мікрополоскові лініі та узгоджуючі щілинні відрізки виконані методом фотолітографіі. Экспериментальний зразок перемножувача частоти забеспечив вхідну 47÷58 ГГц та вихідну 94÷116 ГГц смуги частот. При вхідній потужності 20 мВт максимальна вихідна потужності склала 600 мкВт.

 

 

РАМОЧНА АНТЕНА ДЛЯ ПРИЙОМУ НАДШИРОКОСМУГОВИХ ІМПУЛЬСНИХ СИГНАЛІВ

Огурцова Т.М., Почанін Г.П., Холод П.В.

429-437

Представлено простий метод визначення параметрів рамочної антени, призначеної для прийому надширокосмугових (НШС) імпульсних сигналів. Проаналізовано вплив розмірів рамки і опору навантаження на широкосмуговість і чутливість НШС прийомної рамочної антени. Отримані залежності амплітуди струму на виході антени від її геометричних розмірів. Проаналізовано вплив кількості елементів багатоелементної рамочної антени та її розмірів на діаграму спрямованості та спотворення форми прийнятого сигналу.

 

 

СПІРАЛЬНА АНТЕНА С ПОПЕРЕЧНИМ ВИПРОМІНЮВАННЯМ

Мельяновський П.О., Попов І.В.

439-442

Розглянуто симетричний вібратор, плечі якого виконані у вигляді спіралі з малим діаметром і малим кроком, які забезпечують значне скорочення. Резонансні властивості такого вібратора порівнюються з резонансними властивостями лінійного вібратора.

 

 

back