back

 

2002, том 7, № 2

 

 

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ПАРАМЕТРІВ ЕКВІВАЛЕНТНОГО ПОЛЯ ВІДКРИТОГО РЕЗОНАТОРА, ЗВ’ЯЗАНОГО З ЛІНІЯМИ ПЕРЕДАЧІ

Мірошниченко В.С., Сенкевич О.Б.

301-311

Розглянуто метод визначення параметрів еквівалентної схеми заміщення для відкритого резонатора з радіаційними втратами у вузлі зв`язку. В основу методу покладена апроксимація дробно-лінійною функцією результатів вимірювань повного коефіцієнту відбиття в n ³ 3 точках поблизу резонансної частоти. Для декількох варіантів вузлів зв`язку проведена експериментальна перевірка методу в 8-мм діапазоні довжин хвиль, досліджено поведінку радіаційних втрат вузлів зв`язку поблизу резонансної частоти і визначені коефіцієнти ефективності збудження та виводу енергії з відкритого резонатора.

 

 

ВПЛИВ САМОЗАТIНIНЬ НА ВIДБИТТЯ ВIД ВИПАДКОВОЇ СХОДИНКОВОЇ ПОВЕРХНI

Пазинін В.Л.

312-316

В наближеннi геометричноï оптики розглянуто вiдбиття променя вiд сходинковоï поверхнi з випадковим розмiром сходинки. Коэфiцiєнт, ураховуючий еффект самозатiнiння такоï поверхнi, будується за допомогою двох допомiжних функцiй, кожна з яких є розв’язком iнтегро-дiференцiйного рiвняння. Для экспоненцiальноï функцiï щiльностi розподiлу висот сходинок в даной роботi, на вiдмiну вiд попереднiх дослiджень, побудувано точне рiшення цих рiвнянь для передавача i приймачача, розташованих на кiнцевій вiдстанi вiд сходинковоï поверхнi.

 

 

СТАТИЧНІ ЕЛЕКТРИЧНІ ПОЛЯ В ЗВОРОТНОЗМІЩЕННИХ pn-i-pn СТРУКТУРАХ

Лукін К.О., Максимов П.П.

317-322

Досліджено електричні поля в GaAs, Si і Ge зворотнозміщенних pn-i-pn структурах. Отримано аналітичні формули для електричного поля і електричного потенціалу однорідно легованих pn-i-pn структур. Розраховано геометрію і профіль легування цих структур. Визначено умови існування позитивного зворотнього зв'язку по дрейфовому струму між pn переходами. Показано, що параметрами зворотнозміщенних pn-i-pn структур можливо забезпечіти як потрібний розподіл електричного поля в нейтральній і-області структури, так і необхідну величину коефіцієнтів множення електронно-дірочних пар pn переходів.

 

 

РЕЗОНАТОР ДЛЯ СЕЛЕКЦІЇ ТА ФОРМУВАННЯ ФУР'Є-МОДИ З ОДНОРІДНИМ ПРОФІЛЕМ АМПЛІТУДИ ПОЛЯ

Гурін О.В., Маслов В.О., Свіч В.А., Топков О.М., Фурсова О.В.

323-327

З використанням просторової фур'є-фільтрації описано метод селекції та одержання в узагальненому конфокальному резонаторі моди, що має розподіл амплітуди поля на одному із дзеркал близький до рівномірного. На основі чисельних досліджень характеристик нижчих по втратам непарно-симетричних мод знайдені оптимальні геометрії резонатора та профіль амплітудно-східчастого дзеркала для формування таких пучків.

 

 

МЕТОД ВИМІРУ ДІЕЛЕКТРИЧНОЇ ПРОНИКНОСТІ НЕОДНОРІДНИХ ДІЕЛЕКТРИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ

Буданов В.Є., Євіч Н.Л., Суслов Н.Н.

328-334

Запропоновано метод виміру в міліметровому діапазоні електромагнітних хвиль усередненої діелектричної проникності неоднорідних діелектричних матеріалів, що відносяться до класу полімерних композитів. Для реалізації методу розроблена двуплечова антена з кусочно-лінійним фазовим розподілом полів, у якої в процесі вимірювання змінюються її геометричні розміри. При цьому скачок фаз на стику плечей лінійно зв'язаний з їх розмірами.

 

 

РОЗСІЯННЯ МІЛІМЕТРОВИХ РАДІОХВИЛЬ РОСЛИННИМ ПОКРИВОМ

Роєнко О.М., Замараєв Б.Д., Костіна В.Л., Тимошенко В.Ф.

335-341

Розглянуто результати використання моделі «покривної хмари» для опису розсіяння електромагнітної енергії поверхнею з рослинним покривом. Останній подано газонною травою. Показано один з варіантів підходу до рішення зворотного завдання – знаходження вагових показників покриву по виміряному значенню .

 

 

ВТРАТИ ЕНЕРГІЇ ЗАРЯДЖЕНОЇ ЧАСТИНКИ НА ЗБУДЖЕННЯ ГЕЛІКОНІВ В ПЛАЗМІ ТВЕРДОГО ТІЛА

Ханкіна С.І., Яковенко В.М., Яковенко І.В..

342-346

Дослідженні втрати енергії  частинки на віпромінювання Вавилова-Черенкова геліконів. Частинка рухається по гвинтовій лінії відносно постійного магнітного поля. Виявлено, що ці втрати енергії еквівалентні втратам енергії магнітного моменту, який утворений обертанням заряду. При цьому магнітний момент рухається з постійною швидкістю відносно магнітного поля. Показано, що випромінювання  Черенкова магнітного моменту є основою беззіткнувального згасання геліконів.

 

 

НЕЛІНІЙНІ ПОВЕРХНЕВІ ПОЛЯРИТОНИ У ДВОВИМІРНІЙ ЕЛЕКТРОННІЙ СИСТЕМІ, РОЗМІЩЕНІЙ У ЗОВНІШНЬОМУ КВАНТУЮЧОМУ МАГНІТНОМУ ПОЛІ

Білецький М.М., Блудов Ю.В.

347-357

Теоретично досліджені нелінійні поверхневі поляритони (НПП) у ізольованій двовимірній електронній системі (ДЕС), розташованій на межі двох нелінійних середовищ і розміщеній у зовнішньому квантуючому магнітному полі, спрямованому перпендикулярно до ДЕС. Припускалося, що діелектрична проникність нелінійних середовищ є квадратичною функцією тангенційної компоненти електричного поля. Виявлено, що в умовах цілочисельного квантового ефекту Холла (ЦКЕХ) усі характеристики НПП є квантованими величинами. Показано, що НПП можуть існувати лише у випадку, коли значення тангенційної компоненти електричного поля на межі є меншим, ніж певна критична величина. Знайдено, що у випадку існування ДЕС на межі в спектрі НПП існують чотири моди. Дві з них характеризуються нормальною дисперсією, а дві інші – аномальною. Виявлено, що моди НПП з аномальною дисперсією існують тільки при малих значеннях величини хвильового числа. Встановлено, що при симетричному оточенні ДЕС в спектрі НПП існують тільки дві моди.

 

 

ОСОБЛИВОСТІ НЕЛІНІЙНОЇ СТАБІЛІЗАЦІЇ ПУЧКОВОЇ НЕСТІЙКОСТІ У НАПІВПРОВІДНИКУ GaAs

Аверков Ю.О., Яковенко В.М.

358-364

Методом часткового чисельного моделювання розглянуте збудження нелінійних плазмових коливань нерелятивістським моноенергетичним електронним пучком малої щільності, що проходить через напівпровідника. Пучок моделюється послідовністю електронних згустків постійної щільності. Розглянуто випадок, коли частота зіткнень електронів у напівпровіднику більше гідродинамічного інкремента нестійкості в плазмі без зіткнень, але менше плазмової електронної частоти. Враховано вплив непараболічності закону дисперсії електронів напівпровідника і їх міждолинних переходів на розвиток нестійкості. Показано, що непараболічність приводить до зниження максимуму амплітуди електричного поля хвилі в момент захоплення електронів пучка, а міждолинні переходи - до утворення плато на залежності повільної амплітуди поля від часу.

 

 

ПЕРЕТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРИ АКУСТИЧНІЙ ВЗАЄМОДІЇ

Данілов В.В..

365-372

Наведено результати дослідження процесу перетворення радіосигналів у їх акустичні і далі, у світлові аналоги, у виді дифрагованого лазерного пучка без перекручувань при акустооптичній взаємодії.

 

 

АНАЛІЗ РОБОТИ ВИСОКОЕФЕКТИВНОГО НВЧ ПІДСИЛЮВАЧА ПОТУЖНОСТІ НА БІПОЛЯРНОМУ ТРАНЗИСТОРІ

Рудякова А.Н., Рассохіна Ю.В., Крижановський В.Г.

373-378

Приведено аналіз високоефективного підсилювача потужності НВЧ, у якому реалізується техніка часткового проходження потужності вхідного сигналу на вихід. Описаний спосіб підвищення ККД особливо ефективний для пристроїв, що працюють з низьким коефіцієнтом підсилення потужності, у яких потужність вхідного сигналу одного порядку з вихідною. Промодельовано роботу підсилювача на транзисторі КТ911. Повний ККД підсилювача склав 87,5%. При цьому колекторний струм на значній частині періоду приймав негативні значення, що поряд з завжди позитивною напругою колектор-эмітер приводило до зниження середньої потужності, що розсіюється транзистором, і підвищенню ККД.

 

 

ЛАЗЕРНЕ ДЖЕРЕЛО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА 10 ТГЦ

Каменєв Ю.Ю., Кісельов В.К., Філімонова Г.О.

379-380

Описано лазерне джерело неперервного випромінювання на 10 ТГц з вихідною потужністю ~ 2 мВт. Робочою речовиною є водяна пара, яка збуджується високочастотним розрядом (13,5 МГц). Довжина активної зони 1м, внутрішній діаметр розрядної трубки 32 мм.

 

 

КОМБІНОВАНА НАКАЧКА КОМПАКТНОГО НСN ЛАЗЕРА З ДУПЛЕКСНИМ ВИВОДОМ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

Каменєв Ю.Ю..

381-384

Описано НСN лазер з довжиною активної зони 0,5 м. Досліджувались полярізаційно-енергетичні характеристики в залежності від електродинамічних параметрів вивідних дзеркал, які виконані у вигляді двох схрещенних дротяних решіток.

 

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ІМПУЛЬСНО-ПЕРІОДИЧНОГО ДЖЕРЕЛА ВИПРОМІНЮВАННЯ, ЩО ПЕРЕСТРОЮЄТЬСЯ В УЛЬТРАФІОЛЕТОВОМУ ДІАПАЗОНІ СПЕКТРА

Дзюбенко М.І., Колпаков С.М., Пелипенко В.П., Шевченко В.В.

385-391

Вивчено вплив параметрів випромінювання перестроюваних лазерів на барвниках із ламповою накачкою на генерацію другої гармоніки в різних ділянках спектра. Встановлено, що вимоги до розходження випромінювання лазера на барвниках зростають при збільшенні ширини спектральної лінії. Розроблено і створене імпульсно-періодичне джерело, що перестроюється в ультрафіолетовому діапазоні (260-340 нм); середня потужність випромінювання складає десятки міліватів, а пікова потужність - декілька кіловатів.

 

 

ТУНЕЛЬНИЙ n+-Д-n+ КАТОД ДО ДІОДУ ГАНА

Боцула О.В., Прохоров Є.Д.

392-396

Розглядається робота діода Гана з n+-Д-n+- катодом із діелектриком на основі широкозонного напівпровідника Al0,2Ga0,8As. Пропонується модель, що дозволяє аналізувати роботу розглянутої структури в режимах генерації. Аналізуються особливості переносу заряду та виникнення несталостей струму. Одержані енергетичні характеристики структури при работі в сантиметровому діапазоні та показані перспективи її використання.

 

 

РОЗПОДIЛ СТАТИЧНОГО ПОТЕНЦIАЛУ В ЕКСЦЕНТРИЧНОМУ ЦИЛIНДРИЧНОМУ КАНАЛI З ТРУБЧАТИМ ЕЛЕКТРОННИМ ПОТОКОМ

Алексєєв Г.О., Стулова Л.В.

397-400

Проведено аналiз розподiлу статичного потенцiалу в поперечному перерiзi еквiпотенцiального цилiндричного каналу, який мiстить трубчатий електронний потiк, при аксiально симетричному та ексцентричному розташуваннi зовнiшнього i внутрiшнього електродiв. Виявлено, що повiльне змiнювання ширини каналу не дозволяє сформувати ефективний природний iонний уловлювач в азимутальному напрям.

 

 

ТЕСТУВАННЯ ПРОГРАМНОГО БЛОКУ РОЗВ’ЯЗАННЯ РІВНЯННЯ ПУАССОНА МАТЕМАТИЧНОЇ МОДЕЛІ МАГНЕТРОНУ МІЛІМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ

Воловенко М.В., Нікітенко О.М.

401-405

В даній роботі розглядається точність розв’язків рівняння Пуассона методом сіток для систем зі схрещеними полями. Результати чисельних розрахунків порівнюються з результатами аналітичних розв’язків рівняння Пуассона для певних класів функцій розподілу просторового заряду. Наведені порівняльні характеристики розв’язання рівняння Пуассона за допомогою чисельних та аналітичних методів.

 

 

КОРЕЛЯЦІЙНО-СПЕКТРАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ ХАОСУ В НЕЛІНІЙНІЙ ДИНАМІЧНІЙ СИСТЕМІ З ЗАПІЗНЮВАННЯМ ТА АСИМЕТРИЧНИМ НЕЛІНІЙНИМ ВІДОБРАЖЕННЯМ

Земляний О.В., Лукін К.О.

406-414

У даній роботі числовими методами досліджена нелінійна динамічна система з запізнюючим зворотним зв'язком і нелінійним елементом, що реалізує асиметричне одномірне відображення. Знайдено залежність спектрально-кореляційних властивостей хаосу в такій системі від властивостей нелінійного відображення. Результати роботи можуть бути використані для створення генераторів хаотичних коливань радіодіапазону з заданими статистичними характеристиками вихідного сигналу.

 

 

ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДУ МАКСИМІЗАЦІЇ ПОЛІНОМУ ДЛЯ ОЦІНКИ ПАРАМЕТРІВ СИГНАЛІВ, ЩО ПРИЙМАЮТЬСЯ БАГАТОЕЛЕМЕНТНОЮ АНТЕННОЮ РЕШІТКОЮ

Кунченко Ю.П., Прокопенко Т.В.

415-418

У роботі обґрунтовано метод максимізації поліному на випадок знаходження оцінок параметрів сигналів при спостереженні векторної випадкової величини. Наведені алгоритми знаходження оцінок скалярного і векторного параметрів векторної випадкової величини, а також точностні властивості отриманих оцінок.

 

 

ІНДИКАТОР ЧАСТОТИ КОЛИВАНЬ ПОТУЖНОГО ІМПУЛЬСНОГО АВТОГЕНЕРАТОРА

Белоглазов В.І., Довбня А.Н, .Мосьпан. П.І

419-421

Приведено опис приладу, призначеного для контролю частоти коливань, що генеруються потужнім імпульсним клістронним автогенератором, що працює в складі лінійного прискорювача електронів. В приладі використано принцип перетворювання досліджуваної частоти з подальшою демодуляцією. Індикатор частоти з точністю ±25 кГц при fвх » 2797 МГц дає можливість контролювати значення досліджуваної частоти генераторів, що працюють в безперервному  і імпульсному режимах, як в процесі довгочасної експлуатації, так і всередині кожного імпульсу. Досвід п’ятирічної експлуатації підтвердив незамінність такого приладу для роботи ЛПЕ.

 

 

ФОТОМЕТРУВАННЯ ЕМІСІЙНИХ ОПТИЧНИХ СПЕКТРІВ ФОТОДІОДНИМИ ЛІНІЙКАМИ

Єгоров А.Д., Єгоров В.А., Єгоров С.А., Здор О.В.

422-425

Розглядаються питання коректності застосування прямокутного сгладжувального ядра при визначенні аналітичних параметрів спектральних ліній на емісійних спектрометрах з багатоелементними фотодетекторами. Показані деякі істотні відмінності методик фотометрування оптичних спектрів, зареєстрованих з використанням фотографічних носіїв, від методик з застосуванням багатоелементних фотодетекторів. Використання прямокутного сгладжувального ядра при невизначеній фазі та півширині спектральної лінії може призводити до втрат точності фотометрування та погіршити роздільну здатність. Розглянуті залежності величини компоненти похибки визначення амплітудного значення світлового потоку в максимумі спектральної лінії від її півширини та положення відносно пікселів фотодетектора. Пропонується спосіб коректного розв’язання задачі.

 

 

back